Kulak estetik ameliyatı

Kulak estetik ameliyatı

Kulak estetiği en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak (protruding ear) adı kulak estetiğiverilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir.

Halk arasında kepçe kulağı bazen hatalı olarak büyük kulak olarak değerlendirirler. Oysa, gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması, bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kulak estetiği yapılır. Bu ameliyatta kulak arkasından girilerek kıkırdak törpülenir ve özel dikişlerle arkaya doğru kıvrık şekil verilir. Bazen de doğuştan kulak kepçesi hiç oluşmaz ya da sadece kulak memesi mevcuttur. Bu duruma mikrotia denir. Bu durumda kulak rekonstrüksüyonu ameliyatları yapılır. Genellikle kulak rekonstrüksüyonu hastanın kendi dokularını kullanarak ya da beraberinde bazı suni maddeleri (protez) kullanarak yapılır.

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle eğer istenirse çocuk okula başlamadan kulak estetiği ameliyatı yapılabilir. Ancak bu yaşlarda kulak estetiği ameliyatının genel anestezi altında yapılması gerekecektir. Ameliyatın küçük yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ancak kulak estetiği ameliyatının daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Bu durumda ameliyat lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ayrıca her yaşta kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) yapılabilir. Otoplasti ameliyatı burun estetiği ameliyatı ile birlikte ya da ayrı yapılabilir.

kulak ameliyatıOtoplasti ya da kulak estetiği ameliyatı konusunda günümüze kadar çok değişik teknikler ortaya atılmıştır. Halen de her cerrah farklı metodlar uygulamaktadır. Örneğin bazı metodlarda kulak ön tarafından kesi yapılmakta ve çok hafif bir iz kalmaktadır. Ancak kanımca ameliyatın arka taraftan yapılması kalacak izin saklanması yönünden daha uygundur. Yandaki resimde kulak ön tarafından ameliyatta kıkırdağa verilecek şeklin işaretlenmesini görüyorsunuz. Kepçe kulak durumunda mavi çizgi ile işaretlenen kısımda kıkırdak düzdür. Kulak estetiği ameliyatında kulak arkasında bu işaretlenen yer törpülenerek inceltilir ve dikişlerle kıvrım şekli verilir. Bu işlem sırasında kıkırdak zarı kaldırıldığı için, bu zardan iyileşme devresinde kulağın yeni şekline göre kıkırdak kalınlaşır ve kulak şekli kalıcı olur.

Otoplasti kulak estetiği ameliyatında benim uyguladığım kendi yöntemimde, (yabancı dergide bu metodu yayınladım), kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açıyorum. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak dokusunu incelttikten sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler koyuyorum. Böylece sayvan kısmının kıvrımını arttırarak, başa daha çok yakınlaşmasını sağlıyorum. Bu sırada konan Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı normalde 30-35 derecedir. Bu açı oluşturulmaya çalışılır.

kulakPratik olarak sayvanının dış kenarı ile baş arasında 1 cm aralık bırakıyorum. Daha sonra kulak arkasında yaptığım deri kesisini eriyen dikişlerle dikiyorum. Böylece dikiş alma problemi de olmamaktadır. Kulak estetiği ameliyatı kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmüyor. Ayrıca iz 1-2 yıl içinde neredeyse belirsiz hale geliyor. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürüyor. Ameliyat sonrasında bir süre dinlendikten sonra hasta evine dönebiliyor.

Kulak estetiği ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Ertesi gün hasta pansumana çağrılır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Saç bandı ne gevşek ne de çok sıkı olmamalıdır. Otoplasti kulak estetiği konusunda sık sorulan soruları, sorular sayfasında bulabilirsiniz.

Ameliyat sonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, ancak bu süre sonunda tamamen düzelecektir. Otoplasti ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.

Bu makale 5 Aralık 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Kutlu Sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini  başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, İstanbul Üniversitesi'nde tamamlayarak Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olmuştur. 

 Mesleki çalışmalarına ise şu an Sevin Muayenehanesi' nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Kepçe kulak estetiği
Prof. Dr. Kutlu Sevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin
Ankara - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube