Kronik baş ağrılarının sebebi omurganın yanlış pozisyonlanmasından olabilir!

Kronik baş ağrılarının sebebi omurganın yanlış pozisyonlanmasından olabilir!

Atlas(1.Omurga) ve axis (2. Omurga) uzun süre yanlış kullanımdan veya kazadan dolayı oluşan hasar, omurgada eksen dönmesi, eklemlerde oluşan uyumsuzluk ve bağ dokulardaki hasar, Atlas ve Axis anormal bir pozisyon içerisinde kilitlenmesine sebep olur. Bu mekanik problemler omurga ve beyin omurilik sıvı dolaşımı irritasyonuyla gerilim ve basınç oluşturarak bazı kronik rahatsızlıklar ve semptomların oluşumuna sebep olmaktadır. 

Aynı zamanda Atlas ve Aksis e bağlanan kaslarda mekanik değişiklikler meydana gelebilir. Alt oksipital alan, üst servikal omurga üzerinde anormal hareketi sonucu,bu kaslar korkunç baş ağrılarına neden olabilecek tetik noktalar için ortak bir alan oluşturur.Bu kasları ve eklemleri doğru pozisyonlanmasını sağlamak, herhangi bir ilaç kullanmadan baş ağrınızı doğrudan etkileyebilir ve rahatlatabilir.

Üst Servikal Sendromda Görülen En Yaygın Görülen Semptomlar:

1- Vertigo, baş ağrısı, boyun ağrısı, yüz ağrısı

2- Omuz ağrısı, özellikle boyun ve omuz ağrısı arasındaki bölgede

3- Çene eklemi problemleri

4- Sırt ve bel ağrıları

5- Skolyoz

6- Vagus sinir irritasyonu nedeni ile kalp, akciğer, mide ve sindirim sorunları

7- Migren

8- Uyku sorunları

Bu makale 6 Mayıs 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Kayrokraktik Uzmanı Mert Tokmak, lisans eğitimini Eastern mediterranean university de tamamladıktan sonra  ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde başladığı kayropraktik eğitimini tamamlayarak uzman Fizyoterapist kayropraktik uzmanı unvanını almıştır. Kinesiotaping Association İnternational University KT1-2 School Of Body work Myofascial Release Training Exeter Therapeutic approaches to cognitive exercise Bety 1-2-3-4 University Of ST Dry needling Arthro – Tool Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization International Cardiometabolic Syndrome Eastern Mediterranean Congress and Health Sciences International traditional and complementary medicine congress National Physiotherapy and Rehabilitation Congress National Congress of Rheumatology Rehabilitation National Cyprus Turkish Physiotherapy and Rehabilitation Con ...

Uzm. Fzt. Mert Tokmak
Uzm. Fzt. Mert Tokmak
İstanbul - Fizyoterapi
Facebook Twitter Instagram Youtube