Kompleks uyku apne sendromu
Kompleks uyku apne sendromu

Kompleks uyku apne sendromu, Obstrüktif uyku apne sendromu ile Santral uyku apne sendromunun birlikte görüldüğü ancak tek tek bu klinik durumlardan farklı, ayrı bir antite olarak tanımlanmıştır.

Mayo Klinik tarafından yeni tanımlanan kompleks uyku apne sendromunun karakteristiklerinin henüz çok iyi şekilde tanımlanmadığı bildirilmiştir. Uyku araştırıcıları kompleks uyku apne sendromunun tamamen farklı klinik bir durum mu yoksa obstrüktif uyku apne sendromunun bir alt tipi mi olduğu araştırılmaktadır. Tüm uyku apne sendromu hastalarının %5-10'unun kompleks uyku apne sendromlu olduğu tahmin edilmektedir.

Bu klinik tabloya sahip hastaların CPAP'ı iyi tolere edemedikleri bildirilmektedir. Ancak bu durum hastaların CPAP ile tedavi edilmelerine engel değldir. Bu yılın başında FDA (ABD'de gıda ve tedavi edici ilaç ve cihazlara onay veren kuruluş) kompleks uyku apne sendromu tedavisi için özel bir pozitif hava yolu basınç tedavi cihazı üretmiştir. Bu cihaz bir non-invazif ventilatör (solunum cihazı) gibi çalışmaktadır.

Cihazın yazılımı hastanın solunum şeklini öğrenip ona göre basınç uygulamaktadır.


Ankara Göğüs Hastalıkları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!