Kolposkopi nedir? Nasıl yapılır?
Kolposkopi nedir? Nasıl yapılır?

Kolposkopi işlemi smear testi sonucu anormal çıkan kadınlarda rahim ağzının daha iyi değerlendirilmesi ve bu değerlendirme sonucu gerekli görülen alanlardan biopsi alınarak rahim ağzındaki hücre değişikliklerinin kesin tanı konulmasını sağlar.

KOLPOSKOPİ işlemi için Kolposkop denilen bir cihaz kullanılır. Kolposkop, rahim ağzındaki olası bazı hücresel değişiklikleri ve kanser şüphesi riskini araştırmayı sağlayan ışıklı, büyüteç ya da bir çeşit dürbüne benzeyen bir alettir. Kolposkop, rahim ağzında olabilecek, normal jinekolojik muayene sırasında çıplak gözle net olarak görülmeyen tüm anormalliklerin, çok daha büyük, net, anlaşılır ve detaylı şekilde incelenmesine olanak tanır.

Rahim ağzı kanseri oluşmadan önce hücresel anormallikler olur. Bunlara displazi denir. Sonrasında displazi şiddetlenerek hafif anormallikler, ağır anormalliklere, sonrasında da kansere dönüşür. Anormal hücre oluşumu genellikle 25-35 yaşları arasında başlar. Bu hücreler prekanseröz (öncül kanser hücresi) olarak değerlendirilir. Zamanla bu hücreler kanser hücrelerine dönüşerek rahim ağzının dış kısmında sınırları belli bir kanser oluşturur. Bu durum tedavi edilmediğinde rahim ağzının diğer katlarına ve diğer organlara yayılır. Erken dönemde teşhis edilebilen vakaların % 95’inden fazlası iyileşebildiğinden erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Kolposkopi, kanser öncüsü lezyonların erken teşhis ve tedavisini sağlar.

Kolposkopi nasıl yapılır?

Kolposkopi, kolposkop dediğimiz cihaz kullanılarak, göz ile yapılan bir muayene şeklidir. Kolposkopi esnasında belirgin ağrı olmaz, bu nedenle anestezi uygulanmasına genelde gerek kalmaz.

Kolposkopi işlemi yapılacak olanhasta önce muayene olur gibi jinekolojik masaya yatar. Spekulum olarak isimlendirilen ve normal jinekolojik muayene esnasında kullanılan plastik alet vajina içine yerleştirilerek rahim ağzınızın daha rahat görülmesi sağlanır. Sonrasında vajina içi serum fizyolojik ile iyi, kaliteli bir görüntüyü engelleyebilecek vajinal artıklarından ve salgılarından temizlenir .

Kolposkopla tüm rahim ağzı ve vagina incelenir. özel boyalar ve ilaçlar kullanılarak şüpheli alanlar daha net görüntülenir. Sonrasında şüpheli alanlardan ve gerekli görülen yerlerden kolposkopik biyopsi yapılır. Serviks yani rahim ağzından biopsi alınırken, özel bir alet yardımı ile toplu iğne başı kadar küçük bir doku örneği alınır. Alınacak biopsinin sayısı kolposkopik bulgulara bağlıdır. Biopsi alınması sırasında rahim kasılması olabileceğinden adet sancısına benzer hafif bir kramp olabilir.

Kolposkopi ve biopsi temelde son derece basit ve güvenli bir işlemdir. Bununla birlikte biopsi sırasında hafif kramplar ve işlemi takiben birkaç gün süreyle hafif kanama olabilir Yine çok nadir olarak işlem sonrası enfeksiyon gelişebilir.

Kolposkopi yaptıranların kolposkopi sonrası cinsel ilişkiye 2 hafta ara vermeleri önerilir. Kolposkopi sonuçları çok kısa süre içerisinde belli olur ve yapılacak tedavi çıkacak sonuca göre şekillendirilir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!