Gebelikte diş tedavisi

Gebelikte diş tedavisi

Diş tedavisi gebeliğin herhangi bir zamanında yapılabilir, ancak acil olmayan tedavilerin gebeliğin 14-20 haftaları arasında yapılması daha uygun olur. Bu dönemde fetusun organ gelişimi tamamlanmıştır ve düşük, erken doğum vb komplikasyon riski düşüktür. Araştırmalar bu dönemde yapılan dolgu, diş çekimi, kanal tedavisi gibi işlemlerin gebelik sonuçları üzerine olumsuz bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Yapılacak diş tedavileri anestezisiz yada lokal anesteziyle yapılmalıdır. Çok elzem bir durum olmadıkça genel anestezi kullanılmamalıdır.

Dişte ağrı, şişlik, apse vb gibi bir sorun varsa gebelik haftasına bakılmaksızın tedavi edilmesi gerekebilir. Böyle durumlarda beklemenin gebelik üzerine olumsuz etkisi olabilir. İltihaba bağlı özellikle düşük ve erken doğum riski artabilir.

Dişle ilgili sorunlar ve tedavileri kişisel farklılıklar gösterebilir, her hasta için aynı durum geçerli olmayabilir. Bu nedenle dişle ilgili sorunu olan gebeler, takiplerini yapan Kadın-Doğum uzmanı  ve diş hekiminin tavsiyelerine uygun hareket etmelidirler. 

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Nermin Köşüş Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Yazar toplam 47 makale yazdı.

Etiketler
Gebelikte diş tedavisi
Doç. Dr. Nermin Köşüş
Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube