Rahim ağzı kanseri başlamadan önce, rahim ağzında bazı hücresel bozukluklar oluşur. Rahim ağzındaki hücresel bozulmalar çoğu kez HPV (Human Papilloma Virus) ye bağlıdır. Bu öncü değişiklikleri, hastanın kendisinin hissedebilmesi mümkün değildir.

Bu öncü değişikliklerin erken dönemde saptanması ve tedavi edilmesi, hastayı rahim ağzı kanserinden kesin olarak kurtarır.

Bu öncü değişiklikler, çıplak gözle muayenede çoğu kez saptanamaz, sadece Vajinal Smear ve KOLPOSKOPİ ile saptanabilir.

Bazen rahim ağzında olumsuz değişiklikler olmasına rağmen vajinal smear de bu bozuk hücreler saptanamayabilir. Bu gibi durumlara yalancı negatif vajinal smear testi demekteyiz.

Bazen de rahim ağzı sağlıklı olmasına rağmen, vajinal smear de olumsuz hücreler saptanabilir. Bu gibi durumlara da yalancı pozitif vajinal smear testi demekteyiz.

KOLPOSKOP, rahim ağzının ve vajina duvarlarının incelenmesine yarayan bir çeşit mikroskoptur. Burada oluşan bozuklukların görülmesini sağlar, aynı anda hasta da renkli ekrandan incelemeyi rahatça izler. İşlem tamamen ağrısızdır ve birkaç dakika sürer. Muayene sırasında hasta yanında bir hemşire bulunur ve hastaya yardımcı olur.

**Vajinal smear de anormal hücreler saptanmış ise, mutlaka KOLPOSOPİ ile inceleme yapılmalıdır.

Amaç rahim ağzında, anormal bulgular olup olmadığını varsa hangi bölgelerde olduğunu tespit etmektir. Kolposkopide, örtücü tabakada ilaç tatbikinden sonra beyazlaşma olup olmadığına, damarlarda çap değişikliklerine, mozaik şekli veya damar kıvrımlarında değişiklikler gibi anormal bulgular olup olmadığına bakılır.

Kolposkopi Gözetiminde Biopsi nin amacı nedir?

Kolposkopi ile muayenede hastalıklı dokunun, rahim ağzının hangi bölgelerinde olduğu saptanır ve biopsi hastalaığın en bariz olduğu bölgeden alınır. Eğer hastalık rahim ağzının sadece bir bölümünde mevcut ise, sağlıklı dokudan biopsi almak hastalığın teşhisini engeller, Bu yöntemle, yanlışlıkla sağlıklı dokudan biopsi alınması önlenir. Biopsi MUTLAKA Kolposkopi ile muayene sırasında alınmalıdır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!