Kışın vücudumuza ne olur? kış aylarında beslenme

Kışın vücudumuza ne olur? kış aylarında beslenme

Soğuk kış aylarında vücudumuzun kendini yenileyebilmesi için sabit bir vücut ısısına ihtiyacı vardır. Bunu başaramazsak bünyemiz birçok hastalığa açık hale gelir. 

Güneş ışınlarından mahrum kaldığımızda kendimizi halsiz ve bitkin hissederiz. Bunun sebebi güneş varlığında sentezlenen D vitamininin azalmasıdır. D vitamini eksikliği; depresyona, enfeksiyonlara, kalp damar hastalıklarına, diyabet ve kanser riskine sebep olur. 

Kaliteli Protein Kaynaklarıyla Beslenmeliyiz

Proteinler, vücut direncimizi yüksek tutar, yaşamsal faaliyetlerimizin devamının sağlanmasında çok önemlidir. Kaslarımızı güçlendirir. Hormonlarımızın yapısına katılarak vücut dengemizi sağlar. Hasar gören hücrelerimizi onarır. Bünyemiz kışın, daha fazla onarıma ve yenilenmeye ihtiyaç duyar bu yüzden kaliteli protein kaynaklarının günlük beslenmeye eklenmesi çok önemlidir. Et, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller, kabuklu kuruyemişler en önemli protein depolarıdır. Balık içerdiği omega 3 ile kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalığı riskini azaltır.

A ve C  Vitamininden  Zengin Beslenilmeli

Antioksidan özelliği olan A ve C vitaminleri vücut savunmasında görev alırlar. Bu vitaminlerden zengin havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzeleri ve portakal, mandalina, kivi, nar, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir. C vitamini demirin hücrelerde daha kolay kullanılmasını sağlar. Bu yüzden demir içeren besinler C vitamini ile birlikte tüketilmelidir.  Vücudumuzda depolanmadığı için günlük C vitamini alınması gerekir. 

OLMAZSA OLMAZLAR 

Karabiber;  potasyum, manganez, demir, A ve C vitaminleri içerir. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

Tarçın;  Diyabet hastalarında kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve vücudu mikroplara karşı korur.

Zencefil; vücut ısısının dengede tutulmasında ve hazımsızlıkta etkilidir. 

Zerdeçal; içeriğindeki kurkumin maddesi sayesinde vücut ısısını arttırır ve zayıflamaya yardımcı olur. 

Acı Biber; Kırmızı acı biber metabolizmayı hızlandırır. Mide hastalığı olanların çok miktarl tüketmekten kaçınması gerekir.

Ihlamur; enfeksiyonel hastalıklarla mücadelede birebirdir ve kaygı problemini azaltmakta yardımcıdır .

Soğuk Hava Cildin Korunma Mekanizmasını Zorlaştırır  

Vücudumuz soğuk havada ısı kaybını önlemek için deri yüzeyindeki kan damarlarının çapını daraltır. Cildin koruma fonksiyonu bozulur. Önemli olan cildi içeriden beslemektir. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini hücre zarlarını, serbest radikallerin oluşturduğu hasarlardan korur. En çok yeşil sebzeler, zeytin, ceviz, fındık, badem, fıstık, kuru kayısı, kivi, buğday, yulaf ve mangoda bulunur.

Bu makale 22 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Diyetisyen Ayşe Rümeysa Gök,1996 Adana doğumludur. Birçok kurumda staj yapıp yeterli donanıma sahip olan Diyetisyen Gök, 2014 yılında Yusuf Baysal Anadolu lisesinden mezun olmuş daha sonra Biruni Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü 2018 senesinde başarıyla tamamlamıştır. Anlayarak Hızlı Okuma Mesleki İngilizce Anadoluda Beslenme ve Yemek Kültürü 3.Uluslararası Helal ve Sağlıklı Beslenme Gıda Kogresi Profesyonel Mutfakta Ceviz Kullanımı Cerrahi Olgularda Tıbbi Beslenme Tedavisi Beslenme ve Moleküler Mekanizması Moleküler Beslenme Diyetisyenliği Fitoterapi gibi birçok kongre ve seminere katılmış ve sertifika sahibi olmuştur.  Özel İbni Sina Hastanesinde yönetici diyetisyen pozisyonunda çalışmıştır. Şuan mesleki çalışmalarını Halkalı Atakent Diyetisyen Rumeysa Gök Beslenme ve Diyet Kliniğinde devam etmektedir ...

Dyt. Rümeysa Gök
Dyt. Rümeysa Gök
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube