Kış geldi, kalp krizi riski arttı
Kış geldi, kalp krizi riski arttı

Kış aylarında kalp ve damar rahatsızlıklarını tetikleyen faktörler arasında beslenme alışkanlıklarının olumsuz olarak değişmesi, az hareket edilmesi, artan sigara içiciliği, kan kolesterol düzeylerinin artması ve D vitamini eksikliği olarak belirginleşiyor. Kalp ve damarlar soğuk hava koşullarından olumsuz etkileniyor. Özellikle kış aylarında kanın akışkanlığının azalması, kanın pıhtılaşma etkinliğinin artması, damarların kasılma aktivitesindeki artış ve bazı hormonların kan düzeylerindeki yükselme, kış aylarında kalp ve damar rahatsızlıklarının artmasında rol oynayan faktörler arasında bulunuyor.

60 yaş üstü erkekler, kışın tehlikede!

Kış aylarında artan kalp ve damar rahatsızlıklarından başında aort diseksiyonu geliyor. Aort damarındaki yırtılma nedeniyle meydana gelen bu rahatsızlık, son derece ölümcül olabilen ciddi bir damar hastalığıdır. Soğuk etkisiyle sempatik sistem aktivasyonu ve buna bağlı olarak kanda yükselen adrenalin ve noradrenalin hormonlarının etkisiyle kalp hızı ve damar tonusu artmakta ve sonucunda büyük damarlarda yırtılmalar oluşabilmektedir. Bu nedenle kalp krizi sıklığı da özellikle 60 yaş üzerindeki erkeklerde daha belirgin olmak üzere sonbahar ve kış mevsimlerinde artmaktadır. Kalp krizini tetikleyen faktörler arasında ise kolesterol bakımından yüksek yiyeceklerin tüketilmesi, az hareket etmek, özellikle kapalı ortamlarda artan sigara tüketimi ve soğukla tetiklenebilen hipertansif ataklar bulunuyor.

Kalp rahatsızlıklarına karşı yazın bol bol güneşlenin

Kışın tehlike yaratan diğer bir kalp rahatsızlığı da kalp yetersizliğidir. Böbreklerden tuz tutan bazı hormonların kan düzeyleri kış aylarında artıyor ve bu durum hem hipertansiyonu hem de kalp yetersizliğini tetikliyor. Yazın yeteri kadar güneş ışığıyla temas etme olanağı bulamayan kişilerde, kış mevsiminde D vitamini eksikliği belirginleşmektedir. D vitamini eksikliği ve onun tetiklediği parathormon yüksekliği de kalp hastalarında olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle, hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastaların sonbahar ve kış aylarında D vitamini takviyesi yapmaları faydalı olmaktadır. Ölümcül olabilen kalp ritim bozuklukları ve ani kalp nedenli ölümlerin de kış aylarında fazlalaşmasından dolayı şu önerilere dikkat edilmesi yararlı olacaktır;

-Kalp ve tansiyon ilaçları düzenli kullanılmalı.

-Asla sigara içilmemeli. Hatta içilen ortamlardan uzak durulmalı.

-Düzenli egzersiz yapılmalı.

-Sağlıklı beslenme önerileri dikkate alınmalı.


İstanbul Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!