Kireçlenme deyip geçmeyin!
Kireçlenme deyip geçmeyin!

KİREÇLENME (OSTEOARTROZ)

Kireçlenme (osteoartroz) eklemlerde en sık karşılaşılan kronik bir hastalıktır. Eklemlerdeki tekrarlayan mekanik zorlanma sonucu, kemik uçlarını örten kıkırdak dokunun pürüzsüz yapısının bozulmasıyla meydana gelir. Deforme olan kıkırdak yapı nedeniyle eklemde işlevsel bozukluklar meydana gelir. Kireçlenme en sık, vücut ağırlığının büyük bir kısmını taşıyan diz, kalça, ayak ve bel eklemlerinde görülür.

Neden Olur?

Hastalığın tek bir belirli nedeni yoktur. Kireçlenmeye sebep olan birçok etken mevcuttur, bunların en başında ilerleyen yaş, aşırı kilo, kırıklar ve eklem yaralanmalarıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Hareket ile meydana gelen ağrı ilk belirtidir. Kireçlenme yavaş ilerleyen bir hastalık olduğundan başlangıçta günlük yaşamı çok etkilemez. Fakat ilerleyen durumlarda eklem kıkırdağındaki aşırı harabiyet sonucu ağrı ile birlikte meydana gelen hareket kısıtlılığı günlük yaşamı olumsuz etkilemeye başlar.

Kimlerde Görülür?

Genel olarak 45 yaş üstü ve fazla kilolu kişilerde görülür. Yaş ile birlikte kalitesi azalan kıkırdak doku ve aşırı kilo ile birlikte kıkırdağa binen fazla yük, kireçlenmenin başlıca nedenidir. Bunun dışında eklemlerde travma sonucu meydana gelen yaralanmalar kireçlenmeyi hızlandırır.

Tedavisi Nedir?

Kireçlenmeyi tam anlamıyla iyileştiren bir tedavi maalesef yoktur. Uygulanan tedavilerin öncelikli amacı, ağrıyı ve hastalığın ilerlemesini azaltmaktır. Bunların başında fazla kilolardan kurtulmak gelir. Kilo verirken yapılan egzersizler mutlaka hastanın yaşına ve kilosuna uygun olmalıdır. Yanlış yapılan egzersiz kireçlenmeyi artırır. Örnek verecek olursak fazla kilosu olan kişiler, egzersiz olsun diye merdiven inip çıkmamalıdır. Çünkü merdiven inme ve çıkma hareketi sırasında dize binen yük 3-5 kat artmaktadır. Doğru egzersizlerle eklem çevresindeki kaslar güçlendirilerek ekleme binen yük azaltılmalıdır.

Ağrılı dönemlerde uygulanacak fizik tedavi veya kaplıca tedavisi ile ağrılardan kurtulmak mümkün olabilir, fakat fizik tedavi veya kaplıca tedavisi kireçlenmeyi tedavi etmez.

Kireçlenmenin erken evresinde, kıkırdak yapısını korumak için besin takviyeleri (Glukozamin Kondroitin) kullanılabilir. Eklemlerde tekrarlayan zorlanmalara maruz kalan sporcularda bu besin takviyelerini kıkırdak sağlığı için kullanabilir.

Eklem içine yapılacak kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları ile eklemlerdeki sürtünme azaltılarak ağrılardan kurtulmak mümkündür. Yapılan enjeksiyonlarda eklem sıvısı olarak hyaluronik asit veya kişinin kendi kanından elde edilen zenginleştirilmiş trombosit içeren plazma kullanılmaktadır.

Hiçbir tedaviden cevap alınamayan, günlük yaşamı olumsuz etkileyen ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olan ilerlemiş durumlarda cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.


İstanbul Fizyoterapist uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!