Dış kulak yapısı ve olgunlaşması hayatın ilk günlerinden itibaren belirginleşmeye başlar, dış kulağın kafa ile geniş açı yaparak kalkık durması çeşitli dillerde değişik adlar alır, kepçe kulak, yelken kulak, fincan kulak gibi. Çocukluk çağında kulak yapısının ayrık olması doğum öncesi dönemde çocuğun duruş şekline bağlansa da bunun doğruluk payı pek yoktur, bu yapı daha çok genetik özelliklerle belirlenmektedir.

Kepçe Kulak deformitesinin düzeltilmesi her yaşta yapılabilse de ilköğretim çağı başlamadan önceki dönem tercih edilmelidir. Bunun sebebi ilköğretim sırasında çocukların şaka yapması,kepçe kulak diye seslenmeleri çocuğu okuldan soğutmakta ve başarısızlığa neden olmaktadır. Kepçe kulak bozukluğunun düzeltilmesi yalnızca hoşa gitmeyen bir görüntüyü değil aynı zamanda çocuğun psikolojisini düzeltmektedir. Bu bozukluk tek veya çift taraflı olabilmektedir,her iki kulak aynı anda ameliyat edilebilir.

Kepçe Kulak düzeltilmesi için çeşitli yöntemler vardır,kulak önünden girilerek yapılan ameliyatlar olsada kulak arkasından yapılan ameliyatlar daha çok uygulamaktadır. Verilen kulak şekli iç ve dış dikişlerle korunmaktadır ve kulak arkasını kullanan ameliyat yöntemlerinde ameliyat izini görmek zordur. Çocukluk çağında ameliyat için genel anestezi gerekse de erişkin çağda lokal (bölgesel) anestezi ile rahatlıkla yapılabilmektedir,bu nedenle hastanın hastanede yatması gerekmemektedir. Ameliyattan sonra hem yeni pozisyonunu korumak hemde yatarken rahatlığı sağlamak için bir hafta kadar baş bandı (bandana) kullanılmasının yararı vardır. Yapılan işe bağlı olarak birakç gün sonra işe başlamak mümkündür.

Dış kulağın, kepçe kulak deformitesinin dışında doğuştan gelen birçok bozukluğu vardır. Bunlar kulağın küçük olması,eklentileri olması veya hiç gelişmemesi gibi çeşitli yapılarda olabilen birçok bozukluk şeklidir. Bu bozukluklar problemin büyüklüğüne bağlı olarak çeşitli aşamalarda ameliyat edilir.Kulağın hiç gelişmediği durumlarda kulak iskeletini oluşturmak için kaburga kıkırdağından veya hazır protezlerden yararlanmak gerekebilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!