Kepçe kulak artık bir problem değil
Kepçe kulak artık bir problem değil

Kulak estetik girişimleri en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna "kepçe kulak" adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da kıkırdak kısmın normalden fazla geniş olması, genellikle temel sebeptir.

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlamaktadır. Bu nedenle okula başlamadan bu tür ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu yaşlarda yapılmasının özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ancak ameliyatın daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür.

Kepçe kulak operasyonu küçük çocuklarda genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir. Hasta lokal anestezi sonrası aynı gün, genel anestezi sonrası ertesi gün evine dönebilir. Operasyon yaklaşık 2-2,5 saat sürmektedir. Farklı teknikler uygulanmakla birlikte, ameliyat izleri görülmediği için kulak arkası kesiler tercih edilmektedir.

Operasyon planında kulaktaki problemlere göre farklı basamaklar uygulanır. Sıklıkla uygulanan teknikte kulak derisi arka yüzden açılmakta, kulak kıkırdakları serbestleştirilmekte, bazı yerleri inceltilmekte ve kıkırdaklar uygun şeklide katlanarak sabit dikişlerle tespit edilmektedir. Gerekli görüldüğünde çeşitli bölgelerden kıkırdaklar alınmaktadır. Kıkırdak zarları kapatıldıktan sonra sonra derideki fazlalık alınarak dikilmektedir. Dikişler 8-12 gün arasında alınmaktadır. Ameliyat sonrası hasta 2-3 gün kapalı pansumanla izlenmekte sonra pansuman açılarak hastaya özel bir kafa bandı uygulanmaktadır (Tenis bandajı benzeri). Bundan sonra hastalar 4 hafta evde bulundukları zamanlarda bu özel bandı takarlar. Kulak kepçesi anatomik ölçülere bağlı olarak istenilen ölçüde geriye alınabilir.


İzmir Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!