Karın germe veya abdominoplasti
Karın germe veya abdominoplasti

Estetik karın ameliyatları, plastik cerrahide en çok uygulanan ameliyatların başında gelir. Karın bölgesindeki şekil bozukluğu, yağ birikimine bağlı ve deri sarkıklığı yoksa deformite liposuction yöntemiyle düzeltilir. Karın bölgesinde yağ birikimiyle birlikte deri sarkıklığı ve kaslarda gevşemeye bağlı şekil bozukluğu varsa mevcut durum abdominoplasti denilen karın germe yöntemi ile düzeltilir.

Karın germe, karın üst, orta ve alt bölgesindeki deri sarkıklığı ve yağ birikiminin ortadan kaldırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması için en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Karın bölgesindeki sarkmalarda kullanılan bu yöntem sonucunda genellikle büyük bir düzelme sağlanır. Bu ameliyat sonunda sezaryen izinden daha uzun, bikini çizgisi içinde kalacak olan iz zaman içinde silikleşecek bir iz kalır. (Yara iyileşmenizin vereceği reaksiyonlara bağlı olarak).

Karın germe için en iyi adaylar; erkek veya kadın olsun egzersiz ve diyet ile düzelmeyen sarkmış karın derisi veya yağ birikmesinden şikayetçi olan kişilerdir. Bunun yanında karın germe, çok sayıda hamilelik geçiren kadınlarda gevşemiş karın kaslarını güçlendirmek ve sarkık karın derisini germek için iyi bir yöntemdir. Yaşlı kişilerde ise zaman içinde sarkan karın derisinin düzeltilmesi için bu yöntem uygulanabilir.

Çok fazla kilosu olup bu kiloları vermeyi düşünen kişiler fazla kilolarını verinceye kadar ve genç olup hamile kalmayı planlayan kişiler ise bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemekle karın germe işleminin daha kalıcı ve daha iyi sonuç vermesini sağlar.

“Karın Germe Ameliyatının Riskleri”

Bütün cerrahi müdahaleler de olduğu gibi bu operasyon da risk taşır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Karın alt bölgesinde bikini çizgisi içerisinde bulunan ameliyat izi ise genellikle zamanla silikleşir. (Yara iyileşmenizin vereceği reaksiyonlara bağlı olarak). Komplikasyon olarak ise kısmi deri kayıpları, enfeksiyon, yara açılması, hematom ve iz belirginleşmesi vs. olabilir.

Klasik karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 2-3 saat sürer. Mini karın germe ise yaklaşık 1-2 saat sürer. Doktorunuz olarak, kesiyi ameliyat öncesi planladığım yerden yaparım, mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası az miktarda ağrı ve gerginlik hissedebilirsiniz. Ancak bu şikâyetler kullanacağınız ilaçlar ile kontrol edilebilir. Cerrahinin genişliğine bağlı olarak bir gün sonra evinize gidebileceğiniz gibi 2-3 gün hastanede de kalabilirsiniz. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz 2-3 haftanızı alabilir. Eğer karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere başlarsanız karın germe sonrası düzelme çok hızlı olacaktır. Ortalama 1-2 hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. Ameliyat iziniz 3-6 ay arasındaki iyileşme döneminde belirgin görünebilir. Bu normaldir 9 ay veya 1 yıl sonra iziniz düzleşir ve rengi açılır. Karın germe ameliyatı tam veya mini olsun sarkmış derisi olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalarda çok iyi sonuçlar verir. Çoğu vakada eğer uygun bir diyet ve sürekli egzersiz yapılırsa uzun süreli sonuç verir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!