Karın germe estetiği, abdominoplasti olarak adlandırılmaktadır. Karın germe estetiği fazla kilolardan kurtulma sebebiyle değil diyet ve egzersizlere rağmen karın bölgesinin düzeltilemeyen sarkıklıkları ve deformasyonları sebebiyle yapılan estetik ameliyattır. Karın germe estetiğinde her hastaya göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler bölgede bulunan yağ ve sarkmanın miktarına göre belirlenmektedir. Operasyon sonrası karın bölgesi düzleşir ve vücut estetik bir görünüm kazanır.

Karın germe estetiğinde hangi teknikler kullanılmaktadır?

Ameliyat tekniklerinin genel olarak belirleyici özelliği karın bölgesinde oluşan gevşekliğin göbek deliğinin altında kalması veya üstüne çıkmasıdır. Karın kaslarında oluşabilecek gevşeklik ve ayrılma durumlarına göre teknik belirlenir.

Mini karın germe: Hastanın karın alt bölümde yoğunlaşan gevşeklik, deformasyonlar, çatlamalar az miktardaysa mini karın germe tekniğinin kullanılması uygundur. Bu yöntemde kesi daha az yapılmaktadır ve kalacak olan iz bu sebeple daha azdır. Ameliyat, anestezi süresi dahil yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Tam karın germe yöntemi: Hastanın karnında göbek deliğinin üstüne uzanan gevşeklik, kaslarda ayrılma, deformasyonlar ve çatlamalar varsa tam germe yönteminin kullanılması gereklidir. Bu yöntemde kesi daha çok yapılmaktadır ve kalacak olan iz bu sebeple daha fazladır. Ameliyat, anestezi süresi dahil yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir.

Karın germe estetiği için kimler uygun adaydır?

Karın germe ameliyatı kilo verildiği halde karın bölgesinde yağları eritemeyen, düz-estetik bir karına sahip olamayan hastalarda uygundur. Fazla kilosu olan hastalarda öncelikle diyet ve spor ile çözüm aranmalıdır. İdeal kiloya yaklaşan hastalar oluşabilecek olan sarkıklar ve deformasyonlar nedenli ameliyat için tekrar değerlendirilebilir. Kilolar sebebiyle meydana gelen deformasyonlar kadınları erkeklerden daha fazla etkilemektedir. Ameliyata engel teşkil edecek sağlık problemi olmayan hastalara genel anestezi altında karın germe estetiği ameliyatı yapılabilir.

Karın germe estetiğinden önce neler yapılmalıdır?

Fazla kilosu olan hastalar ameliyat öncesi mutlaka kilo vermelidirler. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar doktor kontrolünde ilaçlarını kesmelidirler. Ameliyat öncesi sigara kullanan hastalar sigarayı mutlaka 3-4 hafta önce bırakmalıdır. Karın bölgesinde geçirilmiş cerrahi varlığı, yağlanma bölgeleri, gevşeklikler, kaslarda olası ayrılmalar mutlaka değerlendirilmeli, cerrahi teknik planlanmalıdır.

Karın germe estetiğinde riskler nedir?

Ameliyat yerinde enfeksiyon, kan ve sıvı birikimi,y ara iyileşmesi problemleri görülebilir. Özellikle sigara içen hastalarda dolaşım problemleri ,doku kayıpları olabileceği akılda tutulmalıdır.Ameliyat sonrası görülebilecek olan embolileri önlemek amaçlı hastalar erken dönemde ayağa kaldırılmalıdır. İleri yaşta hastalar mutlaka varis çorabı eşliğinde ameliyat edilmelidir.

Karın germe estetiği ameliyatından sonra neler olur?

Ameliyat sonrasında hastaların iyileşmesini hızlandırmak ,vücut şekillenmesine katkıda bulunmak amacıyla özel bir korse giydirilir. Bu korsenin 4-6 hafta kullanılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası erken dönemde belden eğilerek yürünmesi , yatarken ise baş ve bacakların yükseltilmesi gereklidir. Bağırsak sesleri dinlenerek ameliyat sonrası aktivitenin gözlemlenmesi ardından ağızdan gıda alımına başlanabilir ama erken dönemde gazsız gıdalar tercih edilmelidir.

Ameliyat sonrası morluk, şişlik, sertlik ve ağrı olması beklenen bir durumdur. Ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Ameliyat sonrası 10-14 gün içinde normal hayatınıza dönebilir, 2 ay sonra ise sportif faaliyetlere başlayabilirsiniz .Karın son şeklini ameliyat sonrası 6. Ayda alacaktır. Ameliyat sonrası kullanılan tekniğe bağlı olarak iz kalacaktır. İyileşme sürecinde iz giderici kremler ile desteklenecektir ama tamamen ortadan kalkmayacaktır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!