Karın germe ameliyatı

Karın germe ameliyatı
Abdominoplasti (karın germe) ameliyatında karın duvarındaki sarkık deri ve derinin hemen altındaki yağlar çıkarılır. Karın içindeki daha derin yağların alınması mümkün değildir. Kilo azaltmak için olmasa da bel üstü bölgesine şekil vermek amacıyla liposuction da birlikte uygulanabilir. Karındakı sarkıklıgı düzeltmek için karın kaslarının üzerindeki fasya denilen doku da sıklaştırılır. 
Ameliyat sonucunda kalçalar arasında ve göbek deliği etrafında birer yara izi kalır. Bazı durumlarda modıfıye abdominoplasti uygulanabilse de tek fark göbek deliği etrafındaki iz kalmamasıdır. Bu işlemin kapsamı, tam abdominoplasti ile yaklaşık olarak aynıdır.   
Karın germe ameliyatı için uygun adaylar, ideal kilolarına yakın olan sağlık durumu iyi ve sigara kullanmayan adaylardır. Ameliyatla fazla deri alınır ve kalan deri gerilir. Aynı zamanda bir miktar kas germe işlemi de uygulanabilir. 
Çok fazla karın yağı bulunan hastalar uygun adaylar değillerdir. Aşırı sarkık deriye sahip hastalarda ameliyat kararı uygun görülebilse de bu hastaların fazla kilolu olması durumunda ideal sonuçlar elde edilemeyecektir. 
Liposuction işleminde yalnızca yağ  fazlası alınabilir, deri almak mümkün değildir fakat hastanın  şikayetçi olduğu şişkinlik küçükse liposuction yeterli olabilir. hasta eğildiğinde fazla deri katlanıyorsa yalnızca liposuction uygulanması durumu daha kötü hale getirecektir. 
Düşük deri kalitesi olan ya da kısa zamanda aşırı kilo vermiş hastalar karın germe ameliyatının yalnızca karnın ön kısmındaki deriye uygulanabileceğini ve bir çevresel germe uygulanarak yan ve arka karın derilerinde bir miktar sıkılık kazandırılmaktadır. Ameliyat genelde tek bir seans olarak uygulansada yüksek riskli vakalarda ameliyat iki aşamada gerçekleştirilebilir. 
Karın germe ameliyatının bacaklara bir etkisi yoktur. 
Yan taraflardaki yara izlerinin mümkün olduğunca düzgün kalması için rutin olarak liposuction uygulanır. 
Hastalar ameliyat sonrasında bir hafta kadar, hafif eğilmiş şekilde rahat edeceklerdir. Yatarken bel ve dizler bükülmüş şekilde olmaları gerekecektir ki bu çoğu zaman sırt üstü uzanmak anlamına gelir. Eğer hastada önceden mevcut bir sırt rahatsızlığı varsa nüks edebilir. 
Kesiklerin üstü bantlarla kapatılacaktır ve hasta ameliyattan bir sonraki haftadan  itibaren duş alabilir. Genellikle bir ay süreyle bir çeşit korse kullanılır. Amelıyat bölgesindekı kan ve doku sıvılarını toplayan dren 2-3 gun sureyle kullanılır.   
Genellikle 2-4 hafta sonrasında masa başı işlere, 4-6 hafta sonra da hafif fiziksel aktivite içeren işlere geri dönülebilir. Yaklaşık iki ay sonunda da eski fiziksel aktifliğe tamamen dönülebilir. Egzersizler ilk iki hafta düz yolda yürüme, sonraları yokuş yürüyüşü olarak yapılabilir. Pilates ve diğer zorlu egzersizler için en az dört hafta beklenmelidir. 
Karın germe ameliyatı sonrasında beklenebilecek komplikasyonlar genellikle yara izleri, iyileşme problemleri ve deride duyarsızlıktır. Yara izi bir kalçadan diğerine kadar uzanır ve genellikle hastanın beklediğinden daha geniş olacaktır. 
Genellikle yara izlerinin üst kısmıyla göbek deliği altında uyuşma ya da his azalması beklenmelidir. Bu his azalması zamanla kısmen ortadan kalksa da kalıcı  bir his azalması mutlaka olacaktır. 
Kesilerin bazılarının beklenenden daha geç iyileşmesi mümkündür. Bu gibi durumlarda göze hoş  görünmeyen asimetrik yara izleri kalabilir. 
Yukarıdaki ciddi komplikasyonlar çok nadir görülür. Diğer  komplikasyonlar arasında genellikle yaraların geç iyileşmesi ve deri altında sıvı toplanması yer alır. Yara izleri ilk 3-4 ay genellikle kötüye gider, toplamda bir seneye yakın bir süre içerisinde son halini alacaktır. Enfeksiyonla nadir karşılaşılır ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Tüm hastalar ameliyattan sonraki bir hafta boyunca antibiyotik kullanmalıdır.
Ameliyat esnasında bacak etrafındaki damarlarda pıhtı oluşması doktorları her zaman endişelendirir. Bu pıhtılar koparak akciğerlere kadar gidebilir ve büyüklüklerine göre ölümcül bile olabilirler. Bunu önlemek için hastaların bacaklarına ameliyat esnasında ozel çoraplar giydirilir ve kan sulandırıcı ilaçlar baslanır. Hastadan ameliyat sonrasında mümkün olduğunca çabuk yürümeye başlaması beklenir. 
Yara izlerinin oturması bir seneyi bulabilir. Her zaman boylu boyunca simetrik olmayabilirler. Deri kalitesi düşük hastalar ameliyat sonrasında beklediklerinden fazla deri gevşemesi görebilirler. Unutulmamalıdır ki karın germe ameliyatında yanlardaki ve sırttaki derinin düzeltilmesi mümkün değildir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. İlkay Hüthüt

Etiketler
Karın germe ameliyatı nedir
Op. Dr. İlkay Hüthüt
Op. Dr. İlkay Hüthüt
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube