Karın bölgesindeki kilo vermeye dirençli fazla yağ ve derinin cerrahi olarak alınıp kasların gerginleştirilmesi ve karın duvarının yeniden şekillendirilmesidir. Bu girişime en uygun adaylar, karındaki istenmeyen fazla yağ dokusunun üstündeki cildin elastikliğini yitirdiği ve sarkık olduğu hastalardır. Bu girişimden aşırı kilo verme sonrasında da sık yararlanılır. Bu hastalarda kilo verdikten sonra karın, kollar ve bacaklarda ortaya çıkan elastikliğini yitirmiş, fazla cilt ve yağ dokusu cerrahi olarak alınarak vücut yeniden şekillendirilir.

Teknik olarak abdominoplasti ameliyatı sırasında bikini çizgisi altından yapılan enlemesine bir kesiyle fazla yağ ve cilt alınarak karın gerginliği yeniden kazandırılır. Yine benzer amaçla gevşek karın kasları yeniden gerilerek bel inceltilir. Ameliyat ortalama 2-3 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır. Hastanede kalış süresi genellikle 1-2 gündür. İşe dönüş 2-3 haftada, ağır egzersizlere başlama ise 4-6 hafta içinde gerçekleşir.

Başlıca riskleri geçici şişlik ve morluklar, cilt altı kanama, duyu azalması, enfeksiyon, cilt hasarı ve izlerin belirginleşmesidir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!