Genital estetik nedir?

Genital estetik nedir?
 
Genital bölgenin estetik amaçlı girişimleri değişik nedenlerle yapılır. Bu girişimler; oluşmuş sağlık sorunlarını düzeltmek, daha güzel bir görünüm sağlamak ve orgazmı kolaylaştırarak sağlıklı bir cinsel yaşama imkan sağlamak amaçlarına yöneliktir. 

Genital bölge estetiğinde anatomik olarak küçük dudaklar (labia minor), onların üst-iç köşesinde bulunan klitoris, dış yanlarındaki büyük dudaklar (labia major) ve tüm bu bölgenin üstünde yer alan ve alt karın bölgesinden aşağı uzanan tüylü bölgeyi oluşturan pubisin tepe bölümü (mons pubis) bölgeleri önemlidir. 

Labia minorların aşırı sarkık ve büyük olması hijyen-temizlik problemlerine, cinsel ilişki sırasında ağrıya, travmaya bağlı enflamasyon hatta enfeksiyona, mayo, iç çamaşırı ve pantolonlardan görünür olabilmelerine ve klitorisi örtmeleri durumunda cinsel ilişki sırasında temas eksikliği ve orgazmların zor olmasına neden olabilir. 

Mons pubis bölgesinin yaşlanma, gebelik ve yağ birikimi gibi nedenlerle zamanla büyümesi ve sarkması durumunda bu bölge kabarık bir görünüm alır ve mayo, iç çamaşırı ve pantolon giyerken kapladığı hacim nedeniyle rahatsızlık yaratabilir. 

Labia majorlar da benzer şekilde yağ birikimi sonucu kalın ve hacimli bir duruma gelince mayo, iç çamaşırı ve pantolonlardan görünür bir duruma gelir ve ağrıya neden olabilir. 

Tedavide kullanılan yöntemler, girişimin uygulandığı bölgeye göre farklılıklar gösterir. Mons pubis ve labia major bölgelerinin küçültülmesinde o bölgeye özgün tekniklerle yapılan Liposuction’dan yararlanılır. Liposuction yaparken klitoris çevresine yakın uygulamamaya özen gösterilir. Labia minor ya da küçük dudakların sarkık ve büyük durumunun giderilmesinde ise wedge excision gibi değişik cerrahi yöntemlerden yararlanılır. 

Genital estetikte yararlanılan girişimler local anestezi veya sedasyon anestezisi ile steril şartlar altında gerçekleştirilir, hastanede yatış gerekmez ve genellikle hasta aynı gün eve dönebilir. Girişimin türüne gore genellikle 2-3 gün içinde normal aktivitelere ve işine dönebilir ve 3-4 hafta içinde cinsel yaşamına başlayabilir. 

Genital bölgenin estetik girişimleri sadece estetik görünümle ilgili olmayan, ağrılı durumların ortadan kaldırılması ve normal günlük ve cinsel hayatların yaşanabilmesi için gerekli olan, ve özen ve detaya saygı gerektiren girişimlerdir. 

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Tuğrul Kihtir

Op.Dr. Tuğrul KİHTİR, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Messina University'de tamamlayarak Plastik Rekonstrüklif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmuştur. Kendisi ayrıca Stockholm Karolinska Institute, New York Medical College Lincoln Medical Center ve Cleveland Case Western University Hospitals'da eğitim almıştır.

Op.Dr. Tuğrul KİHTİR, İstanbul Kadıköy'de bulunan NB Kadıköy Hastanesi (Özel Doktor Nazif Bağrıaçık Kadıköy Hastanesi) hastalarına hizmet vermektedir.

Etiketler
Genital estetik kimlere yapılır
Op. Dr. Tuğrul Kihtir
Op. Dr. Tuğrul Kihtir
Samsun - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube