Kanal tedavisi (endodonti) nedir, nasıl yapılır?

Kanal tedavisi (endodonti) nedir, nasıl yapılır?

Ağız ve diş sağlığı dikkate alınması gereken önemli bir husustur. Çünkü yapısal problemler, dişlere iyi bakılmaması ya da bazı hastalıklar nedeniyle dişler çürüyerek tüm vücut sağlığımızı etkileyen ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki, diş çürüklerinin tedavisi nasıl yapılır? Bunun için öncelikle diş çürüğünün derinliği ve hasarın boyutunun saptanması gerekir. Kimi diş çürükleri yüzeysel kazıma ve diş dolgusu ile giderilebilirken kimileri için de daha derin bir tedavi olan kanal tedavisi gerekebilir. Daha ileri vakalarda ise diş çekimi kaçınılmaz son olur. Peki, kanal tedavisi nedir, nasıl yapılır? İşte tüm detaylarıyla kanal tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler:

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi (Endodonti), derin çürüklerde dişi kurtarmak ve tedavi etmek için pulpa adı verilen diş özünün yani sinirlerin alınması tedavisidir. Diş kaybına neden olabilecek çürükler için yapılan bu tedavide hasarlı sinirler alınır ve kalan boşluklar temizlenerek doldurulur, diş yeniden sağlıklı formuna kavuşturulur. Dişte hasar ne kadar az olursa kanal tedavisi de o ölçüde başarılı olmaktadır. Bu sebeple diş çürüğü kayba yol açacak kadar derinleşmeden kanal tedavisine başlanılması gerekir.

Pulpanın ağır hasar gördüğü ya da öldüğü dişler tedaviye alınmadığı takdirde apse yaparak, diş kökünde ağrılı ve irinli bir bulguya yol açabileceği için diş kaybına da yol açabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişe kanal tedavisi yapılırken şu aşamalar gerçekleştirilmektedir;

Öncelikle hastanın diş röntgeni çekilir ve bu bölgedeki kemikte bir enfeksiyon durumu olup olmadığına bakılır. Ardından hasta tedaviye hazırlanır.

Hastanın herhangi bir ağrı ve sızı hissetmemesi için lokal anestezi işlemi uygulanır.

Hasarlı dişte işlem için bir boşluk açılır ve pulpalar bu boşluktan çıkarılarak kök kanalları iyice temizlenir.

Temizlenen kanallar dolgu uygulaması için kök ucuna kadar genişletilir.

Eğer tek seanslık bir kanal tedavisi işlemi yapıldıysa pulpaları çıkarılan ve kanalları temizlenen diş kalıcı olarak doldurulur ve tedavi tamamlanır.

Bazı kanal tedavileri için birkaç seanslık işlem gerebilmektedir. Böyle durumlarda bir sonraki seansa kadar dişin korunması için ilaçla kapatılması gerekir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi dişin durumuna bağlı olarak tek seans ya da birkaç seansta uygulanabilir. Tedavinin ortalama seans süresi ise 1 saattir.

Kanal tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen diş hekimimizle görüşün!

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Ağrır Mı?

Kanal tedavisi dişteki sinirlerin alınması ile ağrıyı gidererek dişi kurtarmak için yapılan bir tedavidir. Bu nedenle tedavisi yapılan diş ağrı hassasiyeti azaltılan ya da hiç olmayan bir diştir. Eğer işlem enfekte olmuş bir dişe uygulanmışsa, birkaç gün hassasiyet hissedilmesi normaldir. Böyle bir durumda reçetesiz satılan ya da doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerle bu durum önlenebilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisi hasarlı dişin onarılması ve hatta kurtarılması için oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. Hasarlı dişe uygulanan bu tedavi sonrasında ise hastanın dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

Tedavi dişin durumuna göre ilk seansta ya da birkaç seansta tamamlanabilmektedir. Eğer seansınız birkaç uygulama sonrası tamamlanacaksa, seanslar arasında dişi korumanız büyük önem taşır. Tedavi sonlanana kadar hasarlı dişinize seans aralarında geçici dolgu işlemi uygulanmaktadır. Dikkat etmeniz gereken bu dolguya hasar verecek durumlardan kaçınmanız ve hatta tedavi bitene kadar o dişi kullanmamaya özen göstermenizdir.

Tedaviniz tamamen bittikten sonra en az iki saat süreyle herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz.

Geçici dolgularınızın kırılması olası bir durumdur, fakat dolgunun tamamen düştüğü durumlarda mutlaka diş hekiminize ulaşınız.

Kanal tedavisi sonrası birkaç gün hassasiyet hissedebilirsiniz. Bu sebeple çok sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmanızı öneririz.

Tedavi sonrasında birkaç gün ya da bir iki hafta süren hafif ağrı hissetmeniz normaldir. Bu durumu ağrı kesici ile kontrol altına alabilirsiniz.

Kanal tedavisinin başarılı olması için rutin diş temizliğinizi ve genel ağız bakımınızı aksatmayarak, ağız sağlığınızı korumaya özen göstermelisiniz.

Kanal Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Kanal tedavisi fiyatları, tedavinin uygulanacağı diş, o dişin durumu, tedavi seansı ve diş hekimine göre farklılık göstermektedir. Örneğin azı dişlerindeki kanal sayısı nedeniyle tedavi biraz daha pahalı olabilirken, tek köklü tedavilerde rakamlar biraz daha düşebilmektedir. Ayrıca diş hekiminin uzmanlık alanları da tedavide fiyatı değiştiren etkenlerden biri. Bu sebeple size tavsiyemiz en doğru fiyatı alabilmeniz için diş hekiminizle iletişime geçmeniz ve diş muayenenizi yaptırmanızdır.

Kanal tedavisi fiyatları hakkında kliniğimizden bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz!

Sağlıklı diş etleri güçlü dişleri, güçlü dişler ise kaliteli çiğnemeyi sağlar. Ağzınızdan eksilecek her diş çene yapınızda değişime yol açabileceği gibi, konuşmanızda da bozulmalara sebep olabilir. Diş çürümesi, diş eti hastalıkları, enfeksiyonlar ya da farklı komplikasyonlar yüzünden ağız sağlığınızı kaybetmeyin! Ağız ve diş sağlığınız için rutin ağız bakımınızı aksatmayın ve en az 6 ayda bir düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin. Unutmayın, sağlıkla gülümseyebilmek için önce sağlıklı dişler gerekir!

Bu makale 15 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Diş hekimi Sevcan Tuç, 1987 yılında Burdur'da doğmuştur, ilk ve orta öğrenimini Mehmet yıldızlı ilköğretim okulunda, lise öğrenimini Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesinde bitirdi.

Marmara üniversitesi diş hekimliği fakültesinde yüksek lisans eğitimini 2011 yılında tamamlamıştır. Ileri seviye Implant ve gülüş tasarımı eğitimlerini tamamlayarak ilk olarak 2011 yılında Beşiktaş'ta, daha sonra 2020 yılında Bahcesehir'de muayenehanesini hayata geçirmiştir.

Dt.Sevcan TUÇ evli ve iki çocuk annesidir.

Mesleki çalışmalarına İstanbul Bahçeşehir'de bulunan Özel muayenehanesinde devam etmektedir.

Dt. Sevcan Tuç
Dt. Sevcan Tuç
İstanbul - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube