Kadın üreme organlarının esnemesi ve sarkması

Kadın üreme organlarının esnemesi ve sarkması

Özellikle normal doğum geçirmiş kadınlarda ve yaşın ilerlemesiyle birlikte vajen bölgesinde esneme ve buna bağlı olarak dokuların vajene doğru ve hatta vajenden dışarı doğru sarkması görülebilir. Bu kadınlar karın alt bölgesinde ve kasıklarda bir ağırlık ve dolgunluk hissi, bazen de vajenden aşağıya bir şey düşüyormuş hissi duyabilirler. Bu zaman zaman belli belirsiz bir ağrıya dönüşebilir. Bu hastalarda idrar kaçırma veya kabızlık gibi problemlere de rastlanabilir.

Çoğunlukla bu gibi yakınmalar uzun süre ayakta kalmaktan sonra veya günün sonunda akşam saatlerinde daha şiddetli biçimde kendilerini hissettirirler. Sürekli öksürme, ağır eşya taşıma veya ıkınma gibi durumlar da bu yakınmaların artmasına neden olabilir.

Bazen rahim onu yerinde tutan dokuların tutma yeteneklerini zamanla yitirmelerine bağlı olarak vajenden aşağıya doğru kayar ve hatta vajenden dışarı dahi sarkabilir. Buna rahim prolapsusu denir.Bu cinsel birleşme sırasında problem çıkarabileceği gibi hastada o bölgede bir basınç veya çekme hissine neden olabilir.

Histerektomi adı verilen ameliyatla daha önceden rahmi alınmış kadınlarda ise vajenin en üst tepe kısmı aşağı doğru sarkabilir. Bu tepe kısmı da yine bir çorabın içinin dışına çıkması gibi vajenin dışına doğru çıkabilir. Buna vajinal kaf prolapsusu denir. Bu gibi durumlarda ince bağırsakların küçük bir bölümü de vajenin bu sarkan tepe noktasının arkasından aşağı vajene doğru sarkabilir. Buna enterosel denir.

Bu bölgedeki doku esnemesine bağlı bir diğer organ sarkması da idrar kesesinin vajenin üst duvarını esneterek vajen boşluğuna doğru sarkmasıdır. Buna sistosel denir. Bu vakaların bazılarında hasta öksürdüğünde, hapşırdığında, ağır eşya kaldırdığında veya koştuğunda idrar kaçırabilir. Sistosel çok büyükse hasta idrar kesesini tam olarak boşaltamaz, idrar yolu enfeksiyonlarına tutulma riski artar, sık tuvalete gitme ihtiyacı doğar.

Son olarak rektum adı verilen kalın bağırsağın makata yakın son kısmı vajenin alt duvarını esneterek vajen boşluğuna doğru bir kitle oluşturabilir. Buna rektosel denir. Bu durumda kabızlık ve dışkıyı tuvalet sırasında iyi ve tam olarak boşaltamama hali görülebilir. Dışkıyı tam olarak boşaltabilmek için hastalar bazen elle vajen alt duvarına ve rektuma bastırma gereği duyabilirler.

Bu bölgede görülebilecek bir diğer problem de doğum sonrasında vajenin giriş bölümünün yırtılması veya kesilmesinin ardından atılan dikişlerin estetik olarak istenmeyen şekilde iyileşmesidir. Bu durumda sıklıkla vajen girişinde rahatsızlık ve hatta ağrı duyulabilir. Cinsel ilişkiye girmekte zorlanılabilir.

Bu gibi esneme, sarkma ve hatalı iyileşme problemlerinin cerrahi çözümü mevcuttur. Hastalara hem rahatsızlık veren hem de estetik olarak problem yaratan bu gibi durumlar kadınların yaşamları boyu katlanmak zorunda oldukları bir kader asla değildir. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanınıza başvurarak bu konudaki en son tedavi yöntemlerini öğrenmeniz mümkündür.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Sarkma
Op. Dr. İbrahim Sözen
Op. Dr. İbrahim Sözen
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube