Bir günde kaloriyi biraz fazla kaçırdınız diye gerçekten 2 kilo aldınız mı, yoksa tartıda mı bir yanlışlık var ? Aslında birkaç gün içerisinde ne hızlı şekilde yağ kazanabilir veya kaybedebilirsiniz; ne de hızlı şekilde kas kütleniz artar ya da azalır. Bu değişimler en az birkaç haftalık süreçler ister. Peki bu fark ne ?

Burda ilk bilmemiz gereken şey vücudumuzun ağırlığının %60’ı sıvıdan oluştuğudur. Ve bu ağırlığı etkileyecek şeyler su ve tuz alımımızdır.

Buraya dikkat...

-Ne kadar az su alırsak, vücudumuz o kadar çok su depolar.

-Günlük almanız gereken 2 gram tuzdan fazlasını aldığımızda da vücut su depolar.

(Tuz tüketmediğinizi düşünüyorsanız, paketli ürünlerin %85 inde sağlam tuz oranı var. Yani farkında olmadan tüketiyor olabilirsiniz )
-Karbonhidratların fazlası da su depolar.

-Ve vücutta oluşan bazı hormonal değişikler ile kalori alımınız ve fiziksel aktiviteniz aynı kalsa bile günden güne tartının birkaç kilo oynaması oldukça normal aslında.
.
Eğer uyguladığınız diyetle hızlı şekilde kilo veriyor ve diyeti bıraktığınızda hızlıca kilolarınızı geri alıyorsanız; diyetle beraber dikkat ettiğiniz bolca suyu azaltıp, kısıtladığınız tuz ve karbonhidratı bi anda almaya başlarsanız vücut yine su tutmaya başlayacak ve tartıda sizi kilo almış gösterecektir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!