Sizde kilo veremiyorsak sebebi çok diyenlerden misiniz? Peki kilo verememenizin en önemli faktörlerinden birisinin kabızlık olabileceğini düşündünüz mü?

Bağırsak sistemimiz besinlerin sindirim ve dışkılama fonksiyonlarının gerçekleştiren son derece önemli bir sistem. Tüketilen besinler, alınan sıvılar, stres, alkol, hareketsizlik gibi pek çok faktörden etkilenmekte. Gün içerisinde tükettiğiniz posa miktarı, su miktarı, yeterli miktarda yağ tüketimi gibi beslenmeye bağlı yaptığınız yanlışlar zamanla kabızlık sorununuzun artmasına ve bu durumun kronik hale gelmesine sebep olabilir. Beslenme alışkanlığınızda yapacağınız ufak değişikliler kabızlık sorununuzun çözümüne yardımcı olacaktır.

Öncelikle vücudumuzun %50-60 gibi büyük bir kısmınız oluşturan suyun özellikle kış aylarına tüketimine dikkat edilmelidir. Vücut suyunun %10 oranında azalması kabızlık oluşumu için yeterli bir sebepti. Kış mevsiminde terleme azaldığı için su kaybını çok fazla hissetmiyoruz. Bunu önlemek için her öğün öncesi 2 bardak su tüketimi, öğünlerde ayran tüketimi su alımınızı arttırır.

Bağırsaktaki dışkının rahat bir şekilde ilerlemesi için yeterli posa alımı son derece önemli. Tam tahıllı ürünler, çiğ sebzeler, meyveler en sağlıklı posa çeşitlerimizi oluşturmakta.

Kefir içerdiği probiyotik bakteriler ile bağırsak florasını korumakta ve kabızlık için son derece etkili olmakta.

Kuru meyvelerden kayısı ve erik içerdiği kalsiyum, demir mineralleri sayesinde gün içerisindeki performansınızı arttırmakta ve kabızlık sorununa yardımcı olmakta.

Kalp sağlığı, kolesterolü düşürücü etkileri ile bilinen kurubaklagiller yüksek miktarda posa içerir ve kabızlık sorununuz için size yardımcı olur.

Günlük yapacağınız fiziksel aktivitenin yanında öğünler sonrası ev içerisinde yapacağınız kısa yürüyüşlerde kabızlık sorununuz için size yardımcı olacaktır.

Kalorisi kısıtlı diyetlerde yağın aşırı miktarda kısıtlanması da kabızlık için risk oluşturabilir. Bu nedenle günlük tüketmeniz gereken yağ miktarını tüketmeye önem vermelisiniz.

Şeker hastalığı gibi bir probleminiz yoksa gece 1 bardak ılık su içerisine 3 adet kayısı ve 2 adet cevizi atıp sabah suyunu tüketebilirsiniz. Kayısı ve cevizi de ara öğünlerde tüketmeniz kabızlık sorununuza yardımcı olacaktır.

Öğünlerinizde tüketeceğiniz 1 kase yağsız salata çiğneme fonksiyonunuzu geliştirerek kilo vermenize yardımcı olacak ve günlük posa alımınıza katkıda bulunacaktır.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!