* İyi huylu prostat büyümesi, yaşlanma sürecinin doğal bir sonucudur, ama…

Erkeklerin korkulu rüyalarından biri olan prostat konusunda doğru bilgilenmeye ihtiyacımız vardır. İyi huylu prostat büyümesi hakkında erkeklerin bilmesi gereken 10 gerçek..

1: Prostat bir hastalık değil, üreme sistemine ait ve her erkete bulunan bir organdır. Tabiî ki her organın olduğu gibi prostatın da hastalıkları vardır.
2: İyi huylu prostat büyümesi yaşlanma sürecinin doğal bir sonucudur. 60’lı yaşlara ulaşan erkeklerin yaklaşık %50 si prostat büyümesi ile ilgili sorunlar ve şikayetler yaşar.
3: İyi huylu prostat büyümesi kanser gibi ölümcül bir hastalık değildir ancak tedavi edilmezse böbrek yetmezliği gibi yaşamı kısaltıcı hasarlar verebilir.
4: İyi huylu prostat büyümesi kansere dönüşmez ancak iyi huylu büyümüş prostatlarda da kanser ortaya çıkabileceğinden ameliyat olmuş hastaların bile düzenli kontrollerinin yapılması gerekir.
5: Prostat idrar kesesi çıkışında yerleştiği ve içerisinden idrar kanalı geçtiği için prostat büyümesinin şikayetleri bu yerleşime bağlı olarak idrar ile ilgili şikayetler olacaktır.
6: Zor ve sık idrar yapma, geceleri idrara kalkma, acilen tuvalete koşma, idrardan sonra rahatlayamama en sık görülen şikayetlerdir.
7: Yaş ilerledikçe prostatın hacmi artar ve yıllar geçtikçe şikayetlerin artmasının sebebi bundan dolayıdır.
8: İdrar kaçırma önemli şikayetlerden birisidir, durumun ilerlediğine, idrar kesesi ve/veya böbreklerin bozulduğunun işareti olma ihtimali yüksektir.
9: İdrarda yanmalar ve kanamalar prostat büyümesine bağlı olabileceği gibi, mesane kanserlerinin de habercisi olabileceğinden mutlaka tetkik edilmesi gereken şikayetlerdir.
10:Prostat sorunları eş dost tavsiyesi, gazete yazıları veya internet okuyarak hastanın kendi kendini takip edebileceği bir durum değildir. Her prostat hastasının mutlaka bir Üroloji uzmanının takibinde olması gerekir.


İzmir Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!