Yaşlanma tüm organlarda oluşan ancak en çok deride fark edilebilen bir süreçtir. Deri yaşlanmasında genetik yatkınlık önemli bir faktör olmakla beraber güneşe maruz kalma, fiziksel ve kimyasal olaylara aşırı maruziyet (mesleksel kimyasal maddeler, aşırı makyaj ..) , sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı, diyet alışkanlıkları deri yaşlanmasını hızlandıran başlıca faktörlerdir . Cilt kendini sürekli yenileyerek yaşlanma etkilerini onarmaktadır ancak belli bir yaştan sonra hücrelerde yapılan onarım süreci yavaşlar. Cildin kollajen üretimi düşer, cildin destek tabakasını oluşturan bağ dokusundaki elastik liflerin kaybolması ile de cilt gevşemesi, kırışıklıklar, sarkmalar meydana gelir.

Oluşmuş deri yaşlanma belirtileri ile mücadelede günümüzde pek çok tedavi yaklaşımı bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başlıcaları ; botilinum toksin enjeksiyonu, dermal dolgular, kimyasal peeling, mikro iğneleme, PRP, mezolifting, lazer , radyofrekans, ip ile yüz germe gibi cilt gençleştirme işlemleridir. Bu yöntemler tek başına veya kombine olarak uygulanabilir. Hangi yöntemin uygulanacağına kişinin beklentisi ve cilt yapınıza göre doktorunuz karar vermelidir. Bu yöntemler arasında ip ile yüz germe son yıllarda sıklıkla adından söz edilen, uygun hasta seçiminde oldukça güzel sonuçlar veren etkin bir uygulamadır.

‘’İp İle Yüz Germe’’ işlemine, V-lift, İp ile yüz asma, isimleri de verilmektedir. Bu işlem özellikle sarkma, kırışıklık, deri de elastikiyet kaybı, çene hattı ve yüz hatlarının sarkma nedeni ile netliğinin kaybolması, derinin aşağı düşmesi gibi durumlarda tercih edilir. İp ile yüz germe uygulaması burun kenarı çizgileri ve marionette çizgileri dediğimiz burun kenarından çene hattına doğru uzanan oluklanmaları düzeltmek için uygulanabilir. Çene hattındaki sarkmaların toparlanmasını sağlar ve kaş kaldırmaya yarar. Yüz ovalinin oluşturulmasında etkilidir. Ayrıca bu uygulama vücutta, kol ve bacak sarkmalarında, göbek sıkılaştırmada da kullanılmaktadır. Burada biz yüz uygulamalarından bahsedeceğiz.

İp ile yüz germe işleminde özel olarak üretilen ameliyat ipleri kullanılır. Hangi özellikte ipler kullanılacağına doktorunuz sizi muayene ettikten sonra karar verir. Bu ipler özel iğneler üzerine yerleştirilmiştir. Bu iğneler cilt altına belli planda ve düzende yerleştirilir. İğne geri çekildiğinde iğne üzerindeki ip cilt altında kalır. İp özelliklerine göre iğne geri çekildikten sonra da bir takım düzeltmeler yapılabilir. Genelikle cilt altında eriyen ipler kullanılır. Son dönemde erimeyen, protez misali cilt altına yerleştirilen ipler de kullanılmaktadır. Ayrıca ip kalınlığı ve özelikleri problemli bölgedeki deri özelliklerine göre de farklılık gösterir. Örneğin göz çevresine çok ince ipler yerleştirilirken, yanaktaki sarkık alanı kaldırmak için daha kalın ve tırtıklı, dokuyu kaldırma gücü yüksek ipler kullanılması gerekebilir. Probleminize göre hangi özellikte iplerin kullanılacağına doktorunuz karar verecektir.

İp ile yüz germe işlemi ameliyatsız bir uygulama olup muayenehane ya da poliklinik şartlarında yapılabilir. Uygulama aşamasından önce lokal anestezik krem sürülür veya iğne giriş yerleri ayrıca uyuşturulur. Tüm ipler konumlandırılıp yerleştirildikten sonra cilt üzerine yatıştırıcı kremler uygulanarak İple yüz germe tedavisi tamamlanır.

İple yüz germe tedavisi, ipler deri altına yerleştirildiği andan itibaren etkisini göstermektedir. Tek seansta uygulanan İple yüz asma tedavisi sonunda daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar ise seanstan sonra 1-3 ay içerisinde görülür. İşlem sonrası uygulama alanında şişlik, kızarıklık, morluk olabilir. Doktorunuzun önerilerine uyduğunuz takdirde bu etkiler kısa sürede geriler. İşlem sonrası güneşten korunmak, yüze masaj yapmamak, ilk 15 gün aşırı derecede gülme, esneme gibi gerginlik yaratacak durumlardan kaçınmak gerekir.

İp ile yüz germe işlemi sonucunda yüz bölgesinde kırışıklık ve sarkmalarda azalma, çene hattı ve yüz hatlarında daha genç bir görünüm, yanaklarda daha gergin ve sıkı bir görünüm, ciltte canlılık, parlaklık oluşur. İple yüz germe işlemleri, ile yerleştirilen ameliyat ipleri, bir süre sonra deri altı hücreleri tarafından emilerek yok edilebilirler. Bu uygulamanın etki süresi bir çok kozmetik işleme göre daha uzundur ancak ne kadar süre ile etkisinin süreceği her hastada farklıdır. Çünkü her insanın deri yapısı, kas yapısı, hormonal durumu, yaşı ve yaşlanma hızı farklıdır. Bu kriterler kalıcılık süresini etkiler.

İp ile yüz germe işlemi kozmetik uygulamalar alanında deneyimli doktorlar tarafından, uygun sağlık şartları sağlanmış ortamlarda yapılmalıdır. Doktorunuz size bu işlemi uygun gördüğü takdirde ve uygun şekilde yapıldığı takdirde yaşlanma etkilerini gidermede oldukça etkili bir yöntemdir.


Mersin Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!