İnsülin direncinin tip 2 diyabete dönmesini nasıl engelleriz ???
İnsülin direncinin tip 2 diyabete dönmesini nasıl engelleriz ???

İnsülin direnci olanlarda hücreler vücudun yakıtı olan glikoza ve insüline yanıt veremezler. Vücut bu direnci kırmak için daha fazla insülin salgılar. Zamanla hücreler daha fazla direnç kazanır ve vücut insülin üretimiyle başa çıkamaz. Kan glikoz seviyeleri yükselir ve Tip 2 diyabet gelişir.

Diyabet Önleme Programı’nda yapılan bir çalışmada, bazı yaşam tarzı değişiklikleri 60 yaş ve üstü bireylerde hastalığın oluşum riskini %71 azaltmış .

Bunun için sağlanan şartlar:
Daha az kalori alımı ve yağın kısıtlanması
Haftanın 5 günü günde 30 dk yürüyüş
Kilo kaybı. Vücut ağırlığının % 7’sinin kaybı .

İnsülin direnci genetik ve yaşamsal faktörlerin birlikteliği sonucu oluşmakta. Hareketsiz bir yaşam ve ailede diyabet geçmişi olması birer risk faktörü. İnsülin direnci olup ta fazla kiloda olmak ve özellikle karın bölgesinde fazla yağın olması Tip 2 diyabet gelişimi için birincil faktördür.

Karbonhidrat alımınızı günlük enerjinizin %50 sinden fazlasını oluşturmayacak şekilde planlayın. Meyve, sebze, balık ve tam tahıllara ağılık verin. Sağlıklı yağlar (kanola , zeytinyağ, keten tohumu, fındıkgiller ) tüketin. Kırmızı et ve tavuk tüketimi azaltın. Liften zengin beslenin. İşlenmiş ve kızarmış besinlerden uzak durun. Tuzu kısıtlayın, yemekler için taze otlar, baharatlar kullanın.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!