İnme hakkında herşey

İnme hakkında herşey

Beyindeki bir bölgeye yetersiz kan akımı olduğunda veya kan akımı kesildiğinde inme (beyin felci) tablosu gelişir. Hayatta kalmak için gerekli olan oksijen ve glikozdan yoksun olan beyin hücreleri ölür. İnmeye erken müdahale edilmediği zaman kalıcı hasar meydana gelebilir.

İnme nasıl gerçekleşir?

İki tür felç vardır.

İskemik inme (Beyin Damar Tıkanıklığı) , Beyin kan damarlarındaki kan akımının pıhtı veya başka bir nedenle kesilmesi sonucu meydana gelir.  Bazen de kan damarlarında zaman içinde biriken plak denilen yapılar kan akımını bozabilmekte ve yine inmeye neden olabilmektedir. Tüm felç tablolarının yaklaşık %80’i iskemik inme şeklindedir.

Hemorajik inme (Beyin Kanaması) , beyin damarlarında hasar sonucu kanama meydana gelebilir. Bunun sonucunda beyin dokusuna sızan kan, beyin hücrelerine zarar verir. Hemorajik inmenin en sık nedenleri yüksek tansiyon ve beyin anevrizmalarıdır (baloncuklar). 

İnme belirtileri nelerdir?

Bir inmenin en yaygın belirtileri şunlardır:

Vücudun bir tarafında yüz, kol veya bacak kaslarında güçsüzlük veya uyuşma

Bir veya iki gözde görme kaybı

Konuşma bozukluğu; Konuşurken dilde peltekleşme veya başkalarının söylediklerini anlamakta zorluk çekmek

Bilinen bir nedeni olmayan ani, şiddetli baş ağrısı

Denge kaybı, yürüme güçlüğü, baş dönmesi veya çift görme

İnme belirtileri ile karşılaşırsam ne yapmalıyım?

 İnme acil bir durumdur. Anında tedavi hayatınızı kurtarabilir veya felçten tam iyileşme şansınızı artırabilir. Bu nedenle hemen acil servise başvurmalı veya acil yardım istemelisiniz. İnme geçiren hastalarda ilk üç saat içinde müdahale kalıcı hasarı önlemede çok önemlidir. İnme geçiren hastalarda dakikaların hatta saniyelerin bile önemi vardır!!!

İnme önlenebilir mi?

Tüm inmelerin % 50 kadarı önlenebilir. Birçok risk faktörü tedbir alındığında kontrol edilebilir.

Kontrol Edilebilen İnme Risk Faktörleri

Yüksek tansiyon (Yüksek = 140/90 mm / Hg'den büyük)

Atriyal fibrilasyon(Kalp ritm bozukluğu)

Kontrolsüz diyabet(şeker hastalığı)

Yüksek total kolesterol (mg 200 mg / dL)

Sigara içmek

Alkol (günde birden fazla içecek)

Aşırı kilolu olmak

Mevcut karotis (şah damarlarda darlık) ve / veya koroner arter hastalığı

Kontrol Edilemez Risk Faktörleri

Yaş (> 65)

Cinsiyet (Erkekler daha sık inme görülür)

Irk (Afrikalı-Amerikalılar artan risk altındadır)

Aile Öyküsü

Bazı insanlar bir inme meydana gelmeden önce uyarı işaretleri yaşarlar. Bunlar geçici iskemik ataklar (aynı zamanda TIA veya "mini-inme" olarak da adlandırılır). Yukarıda listelenen inme belirtileri (kas gücü kaybı, uyuşukluk vb) kısa, kısa bölümler şeklinde oluşur ve tekrar düzelir. Geçici iskemik ataklar fark edildiğinde tedbir alınırsa inme geçirilmeden önlenebilir. Bu nedenle şüpheli bir durumla karşılaşırsanız hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Hatice Köse Özlece

Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2006 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Nöroloji ( Beyin ve Sinir Hastalıkları) Uzmanı olmuştur.

Edirne Devlet Hastanesi, Kars Devlet Hastanesi, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Edirne Devlet Hastanesi, Trakya Üniversitesi gibi kurumlarda hasta kabulü yapan Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, mesleki çalışmalarına şu an Kayseri Acıbadem Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
İnme belirtileri
Doç. Dr. Hatice Köse Özlece
Doç. Dr. Hatice Köse Özlece
Kayseri - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube