İn midir cin midir ? Nedir bu flor dedikleri ?
İn midir cin midir ? Nedir bu flor dedikleri ?

Herkes konuşuyor! Flor flor flor….Herkeste bir flor çılgunlığı! Nedir bu flor?

Muhtemelen diş hekimliğinde son 50 yıldaki en büyük keşif flor(florid)un kullanımıdır. Ancak her şey gibi flor da doğru kullanılmalıdır. İstatistiklere baktığımız zaman okul çocuklarının florlu sular içmeye başlaması ile diş çürüğü oranı %60 düzeyinde azalmıştır. Peki flor bunu nasıl yapmaktadır?

Florid gelişim çağındaki çocuklarda diş oluşurken mine yüzeyi ile birleşerek dişlerin çürüklere olan direncini arttırır. Daha sert bir diş yüzeyi oluşmasına sebep olur. Yetişkinlerde ise yeni başlamış çürüklere direnç sağlar, kök hassasiyeti diş hassasiyeti problemlerini çözmede yardımcı olur. Diş eti hastalıklarında ise dezenfektan etkisi dolayısı ile kullanılmaktadır.

Diş hekimlerinin hastalarına floridli macunları önermesinin sebebi temelde budur. Ancak zaman zaman daha fazla koruma için ek florid kaynakları da kullanılmaktadır. Bunlar :

* damlalar

* tabletler

* özel diş macunları

* jel, gargara ya da köpükler'dir.

Ancak bu ek korumalar KESİNLİKLE diş hekimi reçete etmedikçe asla uygulanmamalıdır! Bu uygulamalardan en sonuncusu ise sadece profesyonel bir ortamda uygulanabilmektedir. Çünkü bu çok yararlı olan flor, uygun oranda kullanılmazsa hem dişlere hem de sağlımıza zarar verebilmektedir. Özellikle son yıllarda çocuklarımın dişleri sağlıklı olsun diye pek çok anne baba flor tabletlerinden satın almakta ve yarar elde etmeye çalışırken çocuklarının diş sağlığına zarar vermektedirler.

Mutlu ve sağlıklı gülüşler sizinle olsun.!


Kocaeli Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!