İmplant günümüzde doğal dişe en yakın tedavi alternatifidir. İmplant yapılan diş; geleneksel köprülere ve takmalı çıkarmalı protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. Doğru teşhis, yeterli bilgi ve tecrübe, doğru ve yeterli ekipmanla uygulandığında diş implantı hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Kısaca tarif etmek gerekirse implant; eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir.

Diş implantı çok özen gösterilmesi gereken hassas bir tedavi şeklidir. Bu tedaviyi yapmayı planladığımızda aynı zaman ortamın sterilizasyonu tam olarak sağlanmalıdır. Gerekli eğitimi almış başarılı bir dental ekiple ve steril bir ortamda yaptıracağınız implantlarınızı uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

İmplantın yerleştirilme süresi, yani ameliyat süresi hastanın durumuna, ihtiyacına ve yapılacak olan işlere bağlı olarak değişebilir. Bir tek diş implant operasyonu ortalama yarım saat sürebilir. Hasta ağzında tek diş ya da çoklu diş eksikliği olduğunda implant yerleştirilebilecek kadar kemik olduğu sürece implant uygulanabilir. Diş implantlarının belli kalınlığı ve genişliği vardır. İmplantın yerleştirileceği bölge de çene kemiğinin implantı taşıyabileceği yükseklik ve genişlikte kemik olması gerekmektedir. Var olan kemiğin kalitesi de implantın başarısını etkiler. Ayrıca tedavi öncesinde ve implantın ağızda kaldığı sürede diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekir.

Kontrol altında olmayan şeker hastalarına, kan pıhtılaşma bozukluğu olan hastalara, uzun yıllar kortizon almış ve hala almaya devam eden hastalarda implant uygulaması yapılamaz. Daha doğrusu durumun kontrol altına alınması, takip yapan doktordan izin alınması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Tüm aşamalara dikkat edilirse herhangi bir sorun olmayacaktır.

Eskiden kemik yüksekliği yetersiz olan hastalara da implant yapılamazdı. Fakat günümüzde kemiğin yüksekliği de genişliği de arttırılabiliyor. Operasyon önce alınan röntgenlerde inceleme yapılıp klinik muayene de yapılarak kemik greftine ihtiyaç duyup duyulmadığı belirlenir. Ve gereken kemik kalınlığı ve yüksekliği elde edilebilir.

Günümüzde implant için gerekli teknik malzeme ve tecrübeli bir kadroyla operasyon yapılırsa başarı oranı %99’lara ulaşmaktadır.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece diş implantı uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimini tamamlamamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir. Çünkü implantın yapıldığı yerde kemik gelişimi duracağı için diğer bölgelerde kemik yükseldikçe implantın yapıldığı diş diğer dişlere göre alt seviyede kalacaktır.

İmplantların bakımı için ilk olarak doğal dişlerde de olduğu gibi ağır hijyenine önem verilmelidir. İmplantlarını ve dişetlerini; şişlik, kızarıklık ve kanama olmaması için titiz bir şekilde fırçalamalıdır. Aksi takdirde kemikte erime olur ve diş implantı kaybedilir. Diğer önemli husus ta sigaradır. Özellikle diş implantı operasyonundan sonra operasyon bölgesinin iyileşmesi için sigara kullanılmamalıdır.

‘İmplant ameliyatı yapılırken ağrı olacak mı?’ sorusu birçok hastasının korkulu rüyasıyken bu operasyon esnasında aslında hiç ağrı hissedilmemektedir. İmplant hasta ağzına lokal anestezi yapılarak çene kemiğine yerleştirilirler. Anestezi yapıldığı için hastanın operasyon sırasında ağrı hissetmesi mümkün değildir. Operasyon sonrasındaki birkaç gün ağrı hissedilebilir. Bu da hekimin önereceği basit ağrı kesici ilaçları kullanarak yok edilebilecek bir sorundur.

Diş implantlarının kemik ile tam birleşmesini sağlamak için iyileşme dönemi olan 2 ila 6 ay boyunca diş implantının üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Bu sebeple iyileşme süreci sonrası diş hekiminiz ile diş implantınıza göre yapılacak olan protez diş belirlenir ve uygulamaya geçilir. Diş implantlarının üzerine yapılacak olan diş protezleri vakanın özelliğine göre değişir. Tedaviye başlamadan önce diş hekimi diş implantına göre diş protezinin planlamasını yapar. Planlama sonrası diş protezi tedavisine başlanır.

Merak edilen bir konuda eksik her diş yerine implant yapılıp yapılamayacağıdır. Eksik diş sayısı birden fazla olduğunda her eksik diş başına bir implant yapılması şart değildir. İmplantlar destek alınarak da köprü uygulaması yapılabilir. Ancak bu durumu belirlemek tamamen diş implantının yapılacağı bölgeye bağlıdır. Hekim tarafından tüm çene röntgeni incelenerek karar verilir.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!