İlk gece korkusu

İlk gece korkusu hakkında;

İlk gece korkusu

İlk gece korkusu, birçok kadın ve erkeğin cinsel birleşmeye dair yaşadığı yoğun korku ve kaygıdır. Bu korku çoğu zaman birleşmeyi engeller ve birleşme gerçekleşmediği için korku pekiştirilir. İlerleyen süreçte ise ilk gece korkusu  kadınlarda vajinismusa, erkeklerde ise performans kaygısına dönüşebilir. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Vajinusmus nedir?

Kadınlarda cinsel ilişki esnasında vajinal bölge kaslarının, istemsiz ve kontrolsüz olarak ilişkiyi engelleyecek şekilde kasılmasıdır. Kasılmalar sonucunda cinsel birleşme acılı, ağrılı veya imkânsız hale gelir. Vajinismus, çiftlerin cinsel yaşamlarını oldukça olumsuz etkiler.

Performans Kaygısı nedir?

Erkeklerde görülen cinsel birliktelik esnasında "yapabilme" kaygısına performans kaygısı denir. Birliktelik sırasında yapabilecek miyim, başarabilecek miyim soruları, cinsel haz veya cinsel uyarılmanın önün geçer ve kişi o andan zevk alamaz.

İlk gece korkusunun başlıca nedenleri;

 • Cinsellikle ilgili yeterli bilgiye sahip olmama veya yanlış bilgiye sahip olma
 • Birleşme esnasında canının çok acıyacağı düşüncesi
 • Cinselliğe yüklenen anlam
 • Kapalı, tutucu ve koruyucu aile yapısı
 • Otokontrol duygusunun normal düzeyden fazla olması
 • Geçmişte yaşanmış travmatik olaylar, cinsel istismar
 • Organik nedenler

Ek olarak;

Kızlık zarıyla ilgili yanlış bilinenler ilk gece korkusuna sebebiyet verir. Toplumsal görüşlere göre ilk gecede penisin vajinaya girmesiyle birlikte kızlık zarı patlar ve kanama gerçekleşir. Ancak durum böyle değildir; ilk gecede kadınların %60'ında kanama gerçekleşmez. Bunun sebebi ise, sağlıklı ve bilgili bir cinsellik yaşanmış olmasıdır. Kadının vücudu rahatsa, kasılma yoksa, vajina ıslanmışsa, haz yüksekse kanama meydana gelmez. 

Nasıl Önlenir?

 • Cinsellikle ilgili araştırmalar yapın, her duyduğunuza inanmayın. 
 • Birleşmeye değil ana ve hazza odaklanmaya çalışın.
 • Partnerinizle kaygılarınızı ve korkularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. 
 • Ön sevişmeyi uzun tutun. Ön sevişme cinselliğin kalitesini artırır..
 • Kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortam belirleyin, mevcut ortamı rahatlayabileceğiniz bir alana dönüştürün.
 • İlk birleşmenin mükemmel olması gerektiği düşüncesinden uzaklaşın. Unutmayın ki cinsellik öğrenilen ve gelişebilen bir kavramdır. 

 

 

Bu makale 22 Eylül 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Psikolog Nisa Nur Beşler, lisans eğitimini Çankaya Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) bölümünde Şeref Öğrencisi olarak tamamlamıştır. Eğitim süresince yüksek ortalamalarla başarı bursları ve belgeleri almıştır. Lisans sürecinde Engelsiz Çankaya Topluluğunun 1 yıl başkan yardımcılığı, 3 yıl başkanlık görevini üstlenmiştir. Bu sayede engelli bireyler için farkındalık çalışmaları, seminerler ve sempozyumlar düzenlemiştir. Ek olarak, Psikoloji Topluluklarında da aktif rol üstlenmiş, aynı şekilde seminerler düzenlemiş ve sertifikalar almıştır. Alan hakkında araştırmalar yapmayı ve okumayı çok sevmektedir. Lisans eğitimi sırasında, özel kurumlarda gönüllü stajyerlik yapmıştır ve bu stajları başarıyla tamamlamıştır. Şu an Tamöz Psikoloji Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde online ve yüz yüze olmak üzere klinik görüşmeler yapmaktadır.

Etiketler
İlk gece korkusu
Psk. Nisa Nur Beşler
Psk. Nisa Nur Beşler
Ankara - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube