İdrar yolu üriner sistem enfeksiyonu nedir? nasıl korunuruz?

İdrar yolu üriner sistem enfeksiyonu nedir? nasıl korunuruz?

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU;

·Çocukta idrar yaparken ağrı ve yanma, sık sık ve az az idrar yapma, kilo almama, ateş, ishal, huzursuzluk, karın ağrısı, kusma, kötü kokulu idrar, idrar kaçırma, idrarda kanlı görünüm varsa idrar yolu enfeksiyonundan şüpheleniriz.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDAN KAÇINMAK İÇİN;

·Köpük banyolarından kaçınınız, çamaşır ve elbiselerinin dar olmamasına dikkat ediniz, kız çocuklara önden arkaya doğru temizlik yapmasını öğretiniz.

Bazı çocuklar idrarlarını tutarlar. Tuvalete yeterli sıklıkta gitmezler. Eğer böyle bir sorun varsa, çocuğunuza belli aralarla tuvalete gitmesini öğütleyiniz. Basit bir idrar tetkiki ve sonra gereken ileri tetkiklerle teşhis konur,tedavi edilir. Tekerrür edenlerde daha ileri araştırma yapılıp, koruyucu ilaç verilebilir.

Ülkemizde dializ veya böbrek nakline giden çocukların çoğu ihmal edilmiş idrar yolu enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır.İyi tedavi ve iyi takip gerektiren bir enfeksiyondur.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Orhan Cura

Uzm. Dr. Orhan Sevinç CURA 1967 yılında Yalova'da doğdu.Lisans öncesi eğitimini Yalova Lisesi'nde tamamladıktaktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

Uzm. Dr. Orhan Sevinç Cura ihtisasını Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlamıştır.

2012 yılı itibariyle Orhan Cura Kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

Etiketler
Ateş ve su soniki
Uzm. Dr. Orhan Cura
Uzm. Dr. Orhan Cura
Bursa - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube