Hymen (kızlık zarı)

Hymen   (kızlık zarı)

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık zarı vajina girişinde ki ince mukoza kıvrımıdır. Kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık 0,5-1cm kadar içeridedir. İnce bir perde şeklindedir ve ortası delikdir. Bu delikden adet kanı dışarıya akmaktadır. Kızlık zarı, çocukluk çağında  daha sert ve kalındır. Buluğ çağında hormonların etkisiyle esner. Kızlık zarının birçok tipi vardır. Tipine göre ilişki sonrası kanama olur veya olmaz. Kızlık zarı şekli kadın-doğum hekimi tarafından muayene edilerek gözlemlenir. Kadınlar kendi kızlık zarını göremez

En çok görülen şekli halka şeklinde olup ortasında küçük bir delik vardır.(hymen annularis). Bazen yarımay şeklinde bir kıvrımdır(hymen semilunaris). Bazen elek gibi delikli ( hymen cribroformis) veya serbest kenarları membranöz saçak şeklinde olabilir. Bazen doğuştan hiç kızlık zarı olmayabilir.Tam bir bölme şeklinde vajinanın alt ucu tamamen kapalı olabilir (hymen imperforata). Kızlık zarı yırtıldıktan sonra geriye kalan küçük, yuvarlak  mukaza kabartılarına carunculae hymenalis denir.

Kızlık zarının  fizyolojik görevi tam bilinmiyor. Vajinayı çocukluk çağında enfeksiyondan koruduğu düşünülüyor. Kızlık zarının ülkemizde sosyal önemi vardır. Gelişmiş ülkelerde bir anlam taşımamaktadır.

Kızlık zarı ilk cinsel ilişki, travmatik kazalar veya vajina içine herhangi yabancı bir cisim girmesi ile yırtılır. Kızlık zarı yırtılınca kanama olması şart değildir. % 25 kadında ilk cinsel ilişkide kanama olmaz. Bu zarlar yapısal olarak elastikdir, esnekdir. Yırtılma olmadan ilişki gerçekleşmektedir. Yırtlma olan kızlık zarında kanama miktarı kızlık zarının yapısına, yırtılan yerin damarsal yapısının zenginliğine, yırtığın derinliğine göre değişir. Kanama miktarı çok hafif bir lekelenme şeklinde olabileceği gibi, daha belirgin olabilir veya derin yırtıklarda aktif kanama şeklinde olabilir. Derin yırtıklarda kanamayı durdurmak için bir, iki adet dikiş atmak gerekebilir.

 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ayşe Darama Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Yazar toplam 31 makale yazdı.

Etiketler
Hymen nedir
Op. Dr. Ayşe Darama
Op. Dr. Ayşe Darama
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube