Human Papiloma Virus HPV en sık görülen cinsel temasla bulaşan hastalıklar arasındadır. HPV' nin kadın nüfusta her ne kadar bazı önemli hastalıklara sebep olduğu bilinmekte ise de erkeklerde de hastalıklara neden olmakta veya kadınlara bulaştırılmaktadır.

Gardasil ( HPV aşısı ) canlı virus taşımayan bir aşı olup 6 aylık süre içerisinde 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Rahim ağzı kanseri ve genital siğillere neden olan 4 tip virüse tip 6, 11, 16, 18’ e karşı yüksek derecede etkin bir aşı olarak kabul edilmektedir. HPV aşısı 12-26 yaş arasında genç kızlara ve en erken 9 yaş başlangıç olarak yapılabilmektedir. Cinsel yaşam başlamadan önce ve HPV tiplerinden her hangi biri ile karşılaşmamış olmak aşıdan en yüksek korunmayı sağlamaktadır.

Cinsel yaşamı başlamış olan kadınlarda aşı koruyucu olmasına rağmen, cinsel teması olmamış kişilere göre daha az korunmaktadırlar. HPV tipleri bulaşmış olabileceğinden aşının koruma gücünde azalma oluşmaktadır. Buna rağmen herhangi bir HPV tipinde bulaşma olsa dahi diğer 3 tipe karşı korumanın devam ettiği görülmektedir.

HPV aşısının erkeklere uygulanması yönünde henüz yeterli bir sonuç yoktur. Dolaylı veri ve bulguların ışığı altında penis, anüs kanseri ve genital siğil gibi patalojiler üzerinde yararları olacağı düşünülmektedir. Bilimsel çalışmaların seyrine göre erkeklerin aşılanmasının, kadınları da bazı kanser tiplerinden dolaylı olarak koruyacağı düşünülmektedir. Bazı ülkelerde HPV aşısı erkeklere de uygulanmaya başlanmıştır.

HPV aşısı hamilelikte önerilmemektedir. Hamilelikte ve anne karnındaki bebekler üzerinde, aşının yan etkileri olabileceği düşünülmektedir. Doğum olduktan sonra aşının başlanması önerilmektedir.
HPV aşısının ne kadar süre koruduğu kesin olarak bilinmemektedir. HPV aşısının koruyuculuğun 5 yıl üzerinde olabileceği düşünülmektedir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!