HPV DNA testi tanıda ve HPV tipinin belirlenmesi için yapılmaktadır. HPV DNA testleri virüsün genetik yapısının saptanmasına dayalı testler olduğu için sitolojiden daha duyarlı olduğu birçok çalışmada gözlemlenmiştir. Sitoloji ve Smear testleri tek başına uygulandığında servikal kanser önleme çalışmalarında önemli bir problem oluşturmaktadır. HPV DNA tekniği ile ( HPV testi ) ile beraber uygulandığında düşük düzeyde ki HPV varlığıda saptanabilmektedir.

Son gelişmelerle HPV varlığını hem tarama hem de tanı amaçlı olarak saptayabilen testler vardır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla HPV DNA testi yöntemlerinden PCR, Hybrid Capture, gibi yöntemlerden daha fazla tipe bakabilen ve hassasiyeti daha fazla olan HPV Micro Array Chip yöntemi kullanılmaya başlanmıştır.

HPV DNA micro array chip yöntemi ile düşük düzey de bulunan HPV varlığı saptanmaktadır. Böylece tarama testi olarak ta kullanılmasına olanak sağlamaktadır. HPV Micro Array Chip Testi 49 HPV genotipine bakmaktadır. Bu da klinik açıdan daha çok veri alınmasını sağlamaktadır. Günümüzde Avrupa da birçok merkez de bu yöntem tercih edilmektedir.

Erkeklerde ve Kadınlarda eğer siğil benzeri oluşum yok ise erkeklerde postüretral sürüntü kadınlarda da smear fırçasıyla alınan vajinal doku örnekleriyle HPV testi yapılmaktadır. Genital siğil oluşumu var ise siğillerden alınan örnekle HPV testi çalışılabilmektedir.

HPV testi öncesinde;

*İşlem sırasında adet kanamanızın olmaması gereklidir.

*Genital bölge için krem vb. kullanılmamış olması gereklidir.

*HPV DNA testi için örnek alma işlem süresi yaklaşık olarak 5- 10 dakika sürmektedir.

*HPV DNA testi tamamen ağrı vermeyen bir işlemdir.

*HPV testi sonrasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Eğer test sonucunuzda virüs saptanır ise HPV Micro Array Chip ile HPV tipide belirlenmektedir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!