Hipospadias her 300 erkek doğumda bir görülür.

İdrar deliğinin olması gereken penisin tepesi yerine daha aşağıda herhangi bir yerde olma halidir.

Hipospadiasın çeşitleri nelerdir ?

Hipospadias 3 grupta incelenir.

Penisin tepesine yakın olanlar

Penisin ortasında olanlar

penisin kökünde torbalarının arasında olanlar Penisin deliği ne kadar aşağıda ise ameliyat o kadar zor ve kompleks hale gelebilmektedir.

Hipospadias ameliyatları ne zaman yapılmalı?

Bizim önerimiz 6. aydan itibaren her dönemde yapılabilir .Çocuğun bezlendiği ilk 2 yaş ameliyatlar için en uygun yaştır.

Hipospadias ameliyatları neden önemlidir ?

Hipospadias ameliyatlarında amaç penisin deliğini penisin tepesine taşımaktır. Bu taşımayı yaparken yeni yapılan idrar kanalında darlık oluşturmamak fistül dediğimiz delik oluşturmamak yeni yapılan idrar kanalının ucunun estetik ve normal anatomik yapıda olmasını sağlamak, varsa penisi düzeltmektir. İlk ameliyatın önemi büyüktür. Çünkü Ameliyatta kullanılan deri dediğimiz malzeme taze ve körpedir.

Bu şans iyi kullanılmaz ise çocuklarda sayıları 10’u geçen ameliyatlar gerekebilir. O yüzden hipospadias cerrahisinde deneyimli hekimlere ulaşmak önemlidir.

Hipospadias ameliyatlarında ameliyat öncesi ,ameliyat sırası ve sonrası süreç nasıl işliyor ?

İlk teşhis edildikten sonra ameliyat planlaması yapılıyor varsa beraber onarılacak diğer onarımlar yapılıyor.Çocuklar ameliyat sabahı erkenden hastaneye yatırılır ve erkenden ameliyata alınır. Hipospadias tipine göre %90 tek seansta ,% 10 2 seansta ameliyatlar planlanır .Ameliyat süresi hipospadias tipine göre 45 dakika ile 2 saat arasında değişebilir .Çocuklar aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilirler.Ameliyattan sonra iki kez pansumana çağrılır .7 - 10 günlerde sondaları çekilir. Bazı onarım tiplerinde biz 3 gün sonunda sondayı çekiyoruz.

Hipospadias ameliyatının komplikasyonları nelerdir ?

En sık karşılaşılan fistül dediğimiz alttan İdrar deliği açılmasıdır. Ayrıca İdrar yolu darlığı ameliyatın tamamen başarısız olması enfeksiyon, kanama, Kozmetik, görünüm bozukluğu, peniste eğrilik gibi komplikasyonlar olabilir.

Komplikasyonların görülme sıklığı cerrahi deneyimle çok yakından ilişkilidir .

Erişkin yaş hipospadias onların hakkında ne düşünüyoruz ?

Bir şekilde çocukluk döneminde ameliyat olmamış olamamış veya olmuşsa da komplikasyonları gelişmiş ve artık yapılacak bir şey yok deyip uğraşmayan hasta grupları da vardır.

Biz bu hastalarda da geniş deneyimimizle çözüm sunuyoruz .Erişkin yaş hipospadiası daha büyük penis de çalışmanın verdiği kolaylık, yanında zorlukları da vardır. Erişkin yaşta enfeksiyon riski ,deri florasının farklı olması ,kıllı üretra olması, genital salgılar ve gece ereksiyonları ve hatta geceleri ejakülasyon olunması ameliyatı başarısız etkiler. Bizim binden fazla hipospadias ameliyatımızın yaklaşık 3/2 si erişkin yaş hipospadias hastalarıdır. Bu hastalarda da ameliyat süreleri ve sonda süreleri benzerdir .Bizim hipospadias ameliyatlarındaki hedefimiz tek seansta ameliyatı bitirmektir.

Olası ikinci ameliyatı 3 ile 6 ay sonra yapıyoruz ve bu ameliyatları ücretsiz gerçekleştiriyoruz.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!