Artı gözlük kullananlar uzağı gözlüksüz görebilir. Hipermetrop yakını görememektir. Hatalı uygulamalar göz fonksiyonlarını geriletmekte ve hastayı uzakta da gözlüğe mahküm etmektedir. Çocuğunuz artı gözlük kullanıyorsa;

*Artı gözlük kullananlar uzağı gözlüksüz görebilecek duruma getirilmelidir. Göz fonksiyonlarının işler hale getirilmesi ile sağlanır.

*Artı gözlüklerde göz tembelliği gelişir, sizin en önemli sorununuzdur. 7 yaş öncesi mutlaka göz tembelliği giderilmelidir.

*Artı numaralarda bebek ve çocuk gördüğü ile yetinmekte ve göz tembelleşmektedir.

*Hasta devamlı iyi gören gözünü kullanmakta diğeri az kullanıldığı için tembelleşmektedir.

*Bebek ve çocuk ilaçlı muayene sonucundan 2,0 -2,5 numara düşüğü ile çok rahat görebilir. Yüksek verilen gözlük görüntüyü bulanıklaştırmaktadır.

*Hipermetrop’ da gözlüksüz görme egzersizleri aynı zamanda göz tembelliğini de giderecektir.

Çocuğunuzda hipermetrop var, artı gözlük verildi ne yapmalısınız?

12 yaş altı uygulamalar

*Bu bir ev tedavisidir.

*Çocuk yanlış tedavi ile gözlüğe mahkûm edilmiştir. Önce bu mahkûmiyetten kurtarılmalıdır.

*Göz fonksiyonları normal düzeye getirilerek uzakta gözlüksüz görme sağlanabilir.

*Göz kasları arasındaki dengesizlikten kaynaklanan astigmatlar erken yaşlarda yapılan egzersizle giderilerek gözde tembelleşme, net görmemezlik önlenebilir.

Gözlük numaralarına göre uygulamalar:

Çocuğumda bir göz sağlam öbür göze 3-4 numara civarı artı gözlük var: Çocuğunuzun numara olan gözünde tembelleşme riski var. Egzersizle her iki göz çalışır hale getirilirse gözlüksüz görebilir. 12 yaşına kadar tembelleşme riski vardır. Egzersiz hem gözlüksüz görmeyi sağlar hem gözün tembelleşmesini önler.

Çocuğumda bir göz sağlam diğer gözü 5-6-7 numara: Ciddi bir göz tembelliği riskiniz var. Düşük numara gözlük ve egzersiz ile tedavi 12 yaşına kadar yürütülür. 12 yaşından sonra gözlük kullanılmadan egzersizle görme devam ettirilebilir.

Çocuğumda 2,5-3,0 numara civarı artı gözlük var. Çocuğunuz gözlüksüz hem uzağı hem de yakını egzersizle göz fonksiyonları canlı tutularak görür.

Çocuğumda her iki gözde 3,5-4,5 numara civarı hipermetrop var. Uzakta gözlüksüz görme veya yarısı ile görme sağlanabilir. Fonksiyonlar geliştirilirse 12 yaşından sonra hem uzakta hem de yakında gözlük takmayabilir.

Çocuğumda 4-5 numara civarı artı numara var. Göz fonksiyonları işler duruma getirilerek hasta hem göz tembelliği riskinden hem de uzağı gözlükle görmeden kurtulur. Yakında ihtiyaç duyarsa uzun süreli okumalarda ve ışığın yetersiz olduğu akşam yakın gözlüğü şeklinde gözlük kullanabilir.

Çocuğumda 7-8 numara civarında artı numara var. Önce egzersize alınır göz numarası giderek düşürülür. 3,5-4 numara ile görmesi sağlanabilir.

Çocuğumda 10 numara üzeri artı numara var. Ciddi bir göz tembelliği riski var. Egzersizle göz fonksiyonlarını canlı tutma gözü tembelleşmeden koruyacak ve daha az numara ile görme sağlanacaktır.

Çocuğumda sadece 2-3 numara civarı artı astigmat var. Olay göz kasları arasındaki denge bozukluğundan kaynaklanıyorsa astigmatı azaltıcı egzersiz uygulanmalıdır.

Çocuğumda Hipermetrop hem de 2-3 numara civarı astigmat var. Hipermetrop kısmının gözlüksüz görmesi sağlanabilir. Astigmat egzersizle azaltılabilir, giderilebilir. Ciddi göz tembelliği riski vardır, mutlaka gözlüksüz görme egzersizlerine alınmalıdır.

12 yaş üzeri uygulamalar

*Kaç yaşında olduğunuz önemli değildir.

*4-5 numara civarı hipermetrop egzersizle gözlüksüz görebilir. Gözlüğe bağımlılığınız azaltılabilir, sadece özel durumlarda gözlük kullanabilirsiniz.

*7-8 numara civarı artı gözlük kullanan kişi daha düşük numara ile görebilir.

Gözlük numaranız ne olursa olsun tedavi mutlaka uygulanmalıdır. Günlük yarım saatlik bir uygulama yeterlidir. Daha fazla uygulama tedavi süresini kısaltacaktır. Gözün durumuna ve gözlük numaranıza ve yaşınıza bağlı olarak tedavi 2-6 ay kadar sürebilir.

Dr. Selim Hüsrevoğlu
Göz Hastalıkları Uzmanı


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!