“Vücut kitle indeksi 40’ın altında olan hastalar için öncelikli tedavi, endokrinoloji uzmanı ve diyetisyen kontrolünde, yaşam stilini değiştirmesi ve düzenli olarak egzersiz yapmasından geçer. Cerrahinin yapılması gereken hasta grubu vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalardır. Öncelikli basamaklardan geçmiş hastalar için önerimiz ameliyattır.

Kimi hastalarda cerrahi çok önemli ve kaçınılmaz tedavi mi?

“(Tüp mide)Mide küçültme ameliyatları, vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve obezitenin yan etkilerine maruz kalan hastalarda çok önemli ve kaçınılmaz bir tedavi seçeneğidir. Bu hastaların aşırı kilolarından diyet, egzersiz gibi yöntemler ile kurtulmaları, %5-6 gibi çok düşük oranlardadır. O nedenle bu ameliyatlar bir gereklilik olarak, birçok kronik hastalığa neden olan ve hastanın yaşamını tehdit eden obeziteden ortadan kaldırılması için yapılmaya devam edecektir. Ancak hastanın güvenli bir şekilde ameliyatının gerçekleştirilmesi ve sağlığına kavuşması için şartların çok iyi belirlenmesi ve nitelikli hastanelerde yapılması gerekir” açıklaması yaptı.

Cerrahın ve Ekibin yetkinliği başarıyı doğurur

“Altyapı, teknik donanım ve kullanılacak malzemeler bakımından ameliyathanelerin yetkinliğinin yanında cerrahın ve ekibinin de tecrübesi çok önemlidir. Gerçekten obezite cerrahisi alanında deneyimi olan uzman ekipler tarafından, her hasta için uygun olan ameliyat şekli planlanarak yapıldığında, çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak hastanın tedavisi ameliyat ile bitmemektedir. Ameliyat sonrası da endokrinoloji uzmanı, diyetisyen ve psikiyatri uzmanından oluşan bir ekip tarafından takip edilmeli, ameliyat sonrası kilo verirken bunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için doğru uzmanlar tarafından yönlendirilmelidir. Yani hastanın nasıl kilo vereceği bir konsey kararı ile belirlenirken, ameliyat sonrası da yine o ekibin kontrolünde düzenli kilo kaybı sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Cerrahi teknik hastaya uygun şekilde belirlenmeli

“Mide küçültme yanında, gastrik bypass ve diğer mide küçültme ameliyatları yapılmaktadır. Ancak bu tekniklerden hangisinin yapılacağı belirlenirken, doğru hastanın seçimi çok önemlidir. Hangi hastaya hangi cerrahi tekniğin uygulanmasına, çok iyi bir planlama yapılarak karar verilmelidir. Çok ciddi bir yemek yeme alışkanlığı olan hastaya tüp mide ameliyatı yapılamaz. Bunun için başka bir yöntem tercih edilmelidir. Bir merkezin bu yöntemlerin hepsini yapabilmesi ve bu tedaviyi ihtiyacı olan hastaya göre belirleyebilmesi gereklidir


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!