'hayır!' demek neden bu kadar zor?

Basit gibi görünen ama çoğu zaman kullanması zor olan bir kelimedir 'Hayır.' kelimesi. Başkalarının isteklerine hayır dememek için kendi isteklerimizi hiçe sayarız çoğu zaman. Peki, 'hayır' diyebilmek neden bu kadar zordur? Ne yapılabilir?

'hayır!' demek neden bu kadar zor?

“İş arkadaşım Y ‘Nasılsa X beni dinler ya.’ diye bana derdini anlatıyor. Halbuki o anda ben onun derdini dinlemek istemiyorum çünkü benim bir derdim olduğunda onun beni dinlemeyeceğini biliyorum. Ama hayır da diyemiyorum ve gerçekten oturup iş arkadaşımın derdini dinliyorum. Sonra ise ben kendime kızmaya başlıyorum.”

Bu cümleler size tanıdık gelmiş olabilir. Çoğu zaman, karşı tarafı kırmamak için ya da karşı tarafın bizim hakkımızdaki düşüncelerini fazla önemsediğimiz için ‘HAYIR’ demekte zorluk çekebiliyoruz.

Bu tür durumlarda ise bir süre sonra hem karşımızdaki kişiye karşı hem de kendimize karşı içten içe öfke duymaya başlayabiliyoruz. Bu duyduğumuz öfke, hayata karşı tahammülümüzü azaltmanın yanında aynı zamanda ilişkilerimize de zarar verebiliyor çoğu zaman. 

Peki, bu tür durumlarda ne yapabiliriz?

Bu tür durumlarda kendimize;

“Ne zamanlar hayır demekte zorluk yaşıyorum?”

“Hayır demekte zorluk yaşamadığım bir zaman oldu mu? Ne zaman, nerede ve kimle?”

“En son hayır dediğimde neler olmuştu?”

“Kimlere hayır demekte zorluk yaşıyorum?”  sorularını sorabilir ve cevapları üzerinde düşünerek bu duruma ilişkin farkındalık kazanabilir ya da bu konuda bir uzmandan destek alabilirsiniz. 

 

Bu makale 19 Eylül 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Kl. Psk. Aslı Atıcı Çankaya Üniversitesi Psikoloji bölümünü Şeref Öğrencisi olarak bitirdi. Lisans eğitimim boyunca özel bir rehabilitasyon merkezinde ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Onkoloji Bölümünde stajlarımı tamamladı.  Sonrasında, İstanbul Aydın Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında uzmanlığımı aldı. Yüksek lisansımı  'Lise Öğrencilerinde COVID-19 Fobisi ile Düşünce Eylem Kaynaşması ve Gözlerden Zihin Okuma Yetisinin İncelenmesi' adlı tez çalışmamla tamamladı. Yüksek lisans tez çalışmama ait özet metin bildirisi 11. Uluslarası Bilimsel Araştırmalar Kongresi Özet Kitapçığında yayımlandı.  Yüksek lisans eğitimim kapsamında Şema Terapisi eğitimi aldı. Bu süreçte, Şema Terapi ekolüne bağlı olarak süpervizyon sürecimi de tamamlayarak  danışan takibinde bulundu.  Yüksek lisansımı ...

Etiketler
Psikolojik destek
Uzm. Kl. Psk. Aslı Atıcı
Uzm. Kl. Psk. Aslı Atıcı
Ankara - Klinik Psikolog
Facebook Twitter Instagram Youtube