Hamilelikte İlaç Kullanımı (Kulak Burun Boğaz)

1- Doktor reçetesi olmadan ve doktorunuza danışmadan hiç bir ilaç ve antibiyotiği hamilelik döneminde kullanmayın

2- Hangi Uzmanlık dalından Reçete aldıysanız, hamilelikte kullanacağınız ilaçları mutlaka sizi takip eden Kadın Doğum Hastalıkları uzmanınıza danışarak kullanın.

3- Hamilelikte tüm yakınmalarınızda kulanabileceğiniz etkili bir ilaç vardır.

4- Bazı ilaç ve antibiyotiklerin hamilelikte alınmasının bebeğe veya anneye herhangi bir zararı olmasa da, ilaçların ve antibiyotiklerin bir kısmı, bebeğin anne karnındaki gelişimine zarar verebilmektedir.

5- Bazı durumlarda kullanılan ilaç veya antibiyotiklerin bebeğe zararlı etkileri, kullanıldıkları süre ve dozaj ile yakından ilişkili olmaktadır.

Antibiyotik kullanımında en önemli kural, mümkünse kültür yapılarak, veya uygun görülen antibiyotik yeterli dozda, uygun sürede kullanılması kuralıdır.

6-Hamilelik döneminde Kulak, Burun ve Boğaz, dalında antibiyotik kullanımında en sık görülen sebepler arasında;

-solunum yolu enfeksiyonları,

-sinüzit,

-abse,

-diş rahatsızlıkları veya

-Hamilelik öncesi geçiştirilen üzerinde durulmayan sağlık sorunlarıdır.

7- Hamilelikte ilaç kullanımına kesin olarak engel bir durum yoktur. Önemli olan, ilacı yazacak olan branş uzmanı ile hastanın takibini yapan Kadın Hastalıkları Uzmanının birlikte en uygun ilaca karar vermeleridir.


8-Her hasta aynı değildir, her hamilelik de aynı değildir. Bir hamilelikte zararlı olmayan bir ilaç, başka hamilelikte zararlı olabilir. Bu nedenle hiçbir ilacı hatta vitamini dahi doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.

9-Sonuç olarak, hiçbir zaman tıbbi durum ya da yakınmalar ilaç kullanımını gerektirmedikçe ilaç kullanmamak ve kullanılacak ilaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanmaktır.

Sağlıklı günler, temenni ederim.


Bursa Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!