Hamilelikte diyet yapılır mı

Hamilelikte diyet yapılır mı

Gebelik sürecinde kilo almak kaçınılmazdır. Bu süreçte normal kilo ile başlayan gebeler genelde dokuz-12 kg gibi ortalama 1 kg alırlar. Gebeliğe 40 kg ile başlayan bir gebe ve 90 kg iolarak başlayan gebenin yemesi gerekenler ve alması gereken kilo miktarı elbette aynı olmayacaktır.
 
   Sağlıklı bir gebelik için gebe ilk geldiğinde kilo ölçümü ile beraber beslenme alışkanlıkları detaylı bir şekilde sorgulanmalıdır. Örneğin o güne kadar hiç deniz ürünü yememiş sevmeyen bir gebenin omega 3 açısından eksik olduğu ve bebeğine omega 3 aktaramayacağı aşikardır. Bu durumda bu gebe gelir gelmez omega 3 içeren bir Preparat başlanmalıdır. Tersine kuzey Avrupa’da ya da bir ada ülkesinde yaşayan, beslenmesinde haftada 3-4 kez balık veya ürünleri içeren gıdalar olan bir gebeye de omega 3 takviyesi yapmak anlamsız olacaktır. Yani tedavi ve takviye kişiselleştirilmelidir.

    Gebelikte de hayatın diğer dönemlerinde olduğu gibi sağlıklı ve dengeli beslenme esas olmalıdır. Yani proteinden zengin, karbonhidratdan daha fakir günlük bir beslenme stratejisi fazla kilo alımını engelleyecek hem de gebenin sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.
   
Genel hatlarıyla belirtmek gerekirse

-haftada en az 3 yumurta

-günlük 2 porsiyon süt-yoğurt-peynir içeren ürün

-haftalık 1 kg kırmızı et

-haftada bir porsiyon balık

-haftada 3 porsiyon kuru baklagil yemeği

-çiğ yeşil salata günde bir porsiyon

-1 avuç fındık fıstık badem karışımı

-1 porsiyon taze mevsimlik meyve

Yenilmesi gereken asgari miktardır .

Karbonhidrat tüketimini tam buğday, atalık buğday içeren tahıllı ekmeklerle yapmak, karbohidrat tüketimini mümkün olduğu kadar sabah kahvaltılarında yapıp, mümkün olduğu kadar akşam kadbohidrat tüketmemek dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Su tüketimi günlük 2-3 litre olacak şekilde düzenlenmelidir.

Bu makale 11 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Ece Meltem Şafak, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Ankara Dr. Zekaı Tahır Burak Saglıgı Hastanesi'nde tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olmuştur.

Op. Dr. Ece Meltem Şafak, mesleki çalışmalarına ise şu an Op. Dr. Ece Meltem Şafak Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Hamilelikte diyet
Op. Dr. Ece Meltem Şafak
Op. Dr. Ece Meltem Şafak
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube