Hamilelik ve myom

Hamilelik ve myom

Gebeliklerin %5’inde rahimde myom görilmekle birlikte bunların büyük çoğunluğu gebeliği etkilemez. Ancak myomlar büyük olduklarında gebelik açısından sorunlar başlar.

Gebelikte görülen belirtiler

Myomların %30’u gebelik esnasında büyür ve bu büyüme ilk 10 haftada en sıktır.

-Düşük -Erken gebelik kanamaları
-Erken doğum eylemi -Plasenta yerleşim anomalileri
-Erken membran rüptürü -Plasenta dekolman ve retansiyonu

-Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde myomlar bazen büyüyebilir,  bu büyük myomlarda kanlanmada problemleri oluşabilir ve oluşan bu yetmezlik sonucunda dejeneratif değişiklikler ortaya çıkar (Kırmızı dejenerasyon) .

-Klinik olarak bu sıklıkla ağrı ve lokalize hassasiyete neden olur, ancak erken (preterm) doğumu da başlatabilir. Bu vakalarda yatak istirahati ve ağrı kesiciler hemen daima ağrıyı durdurmada başarılıdır.

-Doğum sırasında özellikle aşağıda yerleşmiş olan büyük myomlar kanalı tıkayarak doğuma izin vermeyebilir ve rahmin düzgün kasılmasını engelleyerek doğumu uzatabilir. Myomlar doğumdan sonra da rahmin kasılmasını engelleyerek kanamaya neden olabilir.

-Eğer hasta sezeryan olacaksa genel yaklaşım olarak kanlanmaları gebelik esnasında arttığı myomlar alınmaz ancak uygun konumda ve saplı myomlar ameliyat esnasında çıkarılabiinir.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan lisans öncesi öğrenimini 1992 yılında İstek Vakfı Florya Bilge Kaan Koleji'nde bitirmiştir. Ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanını almıştır. İhtisasını ise yine İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde yapmış ve  2005 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi esnasında Amerika'da Wayne State Üniversitesi ve Almanya Köln Üniversitesi'nde çalışmalar yapmış olan Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan ihtisası sonrasında İstanbul'da birçok özel kurumda çalışmıştır. Mesleki çalışmalarına özel muayenehanesinde devam etmektedir. Instagram: @dr.burcukardasarslan Web Sitesi: Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan Uzmanlık Alanları Kadın Hastalıkları & Doğum Gebelik Sonlandırma Genital Bölge Estetiği Kızlık Zarı Dikimi Cin ...

Etiketler
Hamile
Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan
Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube