Hamilelik psikolojik riskleri artırıyor

HAMİLELİK PSİKOLOJİK RİSKLERİ ARTIRIYOR

Hamilelik psikolojik riskleri artırıyor

Psikolog Nurdan Gündoğdu, hamileliğin anne adaylarını doğum sonrasına kadar uzanan süreçte, çeşitli psikolojik rahatsızlıklara açık hale getirdiğini söyledi.
Medilife Beylikdüzü Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikolog Nurdan Gündoğdu, hamilelerde depresyon, kaygı ve travma sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik problemlerin ortaya çıkabileceği uyarısında bulunarak, her 10 anne adayından birinde bu rahatsızlıkların belirlendiğini belirtti.
Gündoğdu, “Hamilelik, sadece kadında yol açtığı fiziksel değişimle değil, duygusal ve psikolojik yansımalarıyla da, anne adayları için, yeni bir sürecin başlangıcını oluşturuyor” dedi.
Anne adayının, doğum öncesi ve sonrası, psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken, Klinik Psikolog Nurdan Gündoğdu “Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre, hamile kadınların yüzde 10’nun psikolojik rahatsızlıklara yakalandığı tespit edilmiştir. Bu oran, ülkemizin de içinde bulunduğu, gelişmişlik düzeyi artan ülkelerde daha da fazladır” dedi.
Hamile kadınların en çok yakalandığı psikolojik hastalıklardan birinin, depresyon olduğunu anlatan Klinik Psikolog Nurdan Gündoğdu, “Doğum öncesi ve sonrası annenin depresyona girme riski artmaktadır. Bakım veren anne depresyon sebebiyle kendine ve bebeğine bakamaz hale gelebilir. Bu anneyi olumsuz yönde etkileyebileceği gibi, bebeği gelişimsel açıdan da olumsuz etkileyecektir. Bebeğin ihtiyaçlarının karşılanamaması ya da aksaklığa uğratılması, bebeğin ilerleyen hayatında insan ilişkilerinde zorluk yaşamasına neden olabilir, bebek kişilik bozukluğu geliştirebilir, depresyona girme riskini artırabilir” uyarısında bulunuyor.
Bu dönemin anne için de son derece zor bir süreç olduğunu, hatta depresyondaki annenin intihar etme riskinin bile artabileceğini ifade eden Nurdan Gündoğdu, “Ayrıca diğer aile üyeleri de ( eş ve diğer çocuklar, anneanne, babaanne, dede gibi) bu durumdan etkilenecektir. Bakım veremeyen annenin ihtiyacına aile üyelerin desteği gerekebilir. Sosyal desteği kuvvetli olmayan anne, bu durumdan daha çok etkilenebilmektedir. Baba, annenin psikolojik durumundan etkilenebilmekte ve bu durum onun iş hayatında ve özel yaşantısında sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir” şeklinde konuştu.
Hamilelikte bir diğer ruhsal problemin, annenin kaygı seviyesinin doğum öncesi ve sonrasında yükselmesi olduğuna işaret eden Klinik Psikolog Nurdan Gündoğdu, bu durumun tüm aile için hayatı kabusa dönüştürebileceğine vurgu yapıyor ve bu aşırı kaygı halini şöyle anlatıyor:
“Anne bebeğinin sağlığı hakkında endişeye kapılabilir, bebeğe zarar verilebileceği korkusu yaşayabilir. Örneğin, bebeğe mikrop bulaşabileceğini, hasta olabileceğini, üşütebileceği konusunda normalden fazla düşünmeye başlayabilir. Bebeğe hastalık bulaştırabileceği ya da zarar verebileceği düşüncesiyle bebeğe dokunamaz ya da başkalarına dokundurtmayabilir. Sürekli bunları düşünerek hayatı olumsuz yönde etkilenebilir. Bebeğe yeteri kadar iyi bakım veremediği, yetersiz bir anne olduğu hissine kapılarak kendini suçlayabilir.”
"ÇOCUKLUĞUN KÖTÜ İZLERİ GEBELİKTE SU YÜZÜNE ÇIKIYOR"
Hamileliğin anne adayında çocukluktaki kötü izleri de su yüzüne çıkarabileceğini kaydeden Klinik Psikolog Nurdan Gündoğdu, “Şayet anne çocukluk döneminde cinsel istismara uğradıysa, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldıysa, hamileliği süresi ve sonrası, annede Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşama riski de artacaktır. Bu durumda yaşadığı kötü tecrübeler gözünde canlanabilir. Anne adayı, kendi geçirdiği çocukluk dönemini hatırlayacaktır ve çocuğa da olumsuz şekilde davranabilir” uyarısında bulunuyor.
Annenin ruhsal sağlığının, hamilelik dönemi ve sonrasında, fiziksel sağlığı kadar önemli ve ciddiye alınması gereken bir konu olduğuna dikkat çeken Klinik Psikolog Nurdan Gündoğdu, “Anne ve anne adayı, psikolojik tedavi ve terapi ile normal sağlığına kavuşabilmektedir. Daha mutlu anneler gülümseyen bebekler ve sağlıklı bir nesil devamı için, lütfen bebek bekleyen çiftler ve yeni bebeği olanlar, bu dönemde yardım almaktan çekinmesinler ve gecikmesinler” diye konuştu.

Bu makale 16 Mayıs 2024 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Klinik Psikolog Dr. Nurdan Gündoğdu

Klinik Psikolog Dr. Nurdan Gündoğdu, lisans eğitimini Işık Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde bölüm biricisi olarak tamamlamıştır. Yüksek lisansını başarı bursu kazanarak King’s College London’da Institute of Psychiatry’de Psychology, Psychiatry ve Neuroscience Departmanı’nda tamamlamış, doktorasını ise İstanbul Arel Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Sertifikalar

Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon Eğitim Belgesi

Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon Süpervizyonu Eğitimi (devam)

Webinar Şema Terapide Somatizasyonla Çalışmak

CBT İstanbul Beck Yönelimli Kognitif Terapi Eğitimleri ve Süpervizyonu

EMDR Terapisi

Pozitif Psikoterapi Eğitimi

Pozitif Psikoterapide Somatizasyonla Çalışmak

Bilişsel ve Davranışcı Terapilerin Terapilerin Klinik Uygulamaları Eğitimleri

Etiketler
Kadınlarda hamilelik psikolojisi
Klinik Psikolog Dr. Nurdan Gündoğdu
Klinik Psikolog Dr. Nurdan Gündoğdu
İstanbul - Klinik Psikolog
Facebook Twitter Instagram Youtube