9. HAFTA (Doğuma 209 gün kaldı)
Bebeğin Gelişimi: 9.hafta hızlı büyüme haftasıdır. Bu haftada bebeğiniz hızlıca gelişmeye devam edecek, derisi kalınlaşıp, şeffaflığı azalacak, kemikleri ve kasları hızlıca büyüyecektir. Erkek bebeğiniz olacaksa, penisi fark edilebilir. Ayrıca göz kapakları birbirine deyecek ve geçici olarak sıkıca kapanacaktır. Kafatasındaki kemikleşme de oturacaktır. Kol ve bacakları hala kısa ve orantısız olsa da alt uzuvlardaki damarlar oluşmuştur. Kız bebeğiniz olacaksa vajinası gelişmeye başlamıştır. Bu hafta içinde bebeğinizin ağırlığı 6-7 gr.a ulaşacaktır.
Annedeki Değişiklikler: Bulantılar ve mide rahatsızlıkları biraz geçince iştahınızda artış olabilir. Kan basıncındaki artış ve buna bağlı varis için önlem almaya devam etmelisiniz. Rahminiz artık küçük bir greyfurt büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Bebeğinizi hafta sonu itibariyle, her üç saatte bir yenilenen 30 ml.amniyotik sıvı çevrelemektedir. Kilo alma hızı kişiden kişiye değişebilir. Yine gebeliğe bağlı cilt değişiklikleri, leke, çil, vajinal bölge ve meme başlarının renginde koyulaşma oluşabilir. Ancak sevindirici haber şudur ki; bu koyulaşmalar geçicidir.

EK BİLG: Sigara dumanlı ve zehirli maddelerin olduğu ortamlardan uzak durmaya özen gösterin. Bol temiz hava almaya, yürüyüş yapmaya çalışın. Dengeli bir şekilde günlük 70 mg C vitamininizi almaya, bol sıvı tüketmeye devam edin. Vitamin, sodyum, potasyum, klor gibi mineraller ve su bebeğinizin kan gelişimi, oluşumu ve diğer işlevleri için önemli bir gereksinimdir.

10. HAFTA (Doğuma 202 gün kaldı)
Bebeğin Gelişimi: Bu hafta sindirim sistemi kasları işlevselliği kazanmaya ve sindirim pratikleri yapmaya başlamıştır. Damağının kemikli kısmı da oluşumunu tamamlamıştır. Bağırsakları artık karın bölgesine yerleşmiştir. El tırnakları da minik tırnak etleri içinde büyümeye başlamıştır. Bunların dışında bebeğinizin artık emme refleksi gelişmiştir. Eğer yüzüne dokunabilseniz ağzını açacak durumdadır. Tiroidi, pankreas ve safra kesesi de gelişimini tamamlamış durumdadır. Artık doğduğu anda görüneceği yapıdadır. Ancak küçük versiyonudur.
Annedeki Değişiklikler: Zaman zaman baş ağrıları çekmeye, buna eşlik eden baş dönmeleri ve halsizlik de hissedebilirsiniz. Gebelik sürecinde ani artan baş ağrıları, hormonal değişiklikler, stres veya sinüs tıkanmalarından kaynaklanabilir. Aç kalmamaya, böyle anlarda ayağınız biraz yukarıda olacak şekilde uzanmaya, tekrar ayağa kalkarken önce oturararak, sonra yavaşça kalkmaya özen gösterin. Vajinal akıntılarınızda da yoğunlaşabilir. Kokusuz ve beyaz olması normaldir. Bunun dışında bir akıntı fark ederseniz acilen doktorunuza baş vurun.
EK BİLGİ: Eğer düşük bir kilo ile hamile kaldıysanız, şu zamana kadar 1-2 kilo almış olmalısınız. Kilolu hanımlar daha az kilo alabilirler. Bu süreçte ayrıca, oluşabilecek cilt çatlaklarını önlemek için çok hızlıca ve fazla kilo almamaya gayret etmelisiniz, besleyici krem ve yağlarla hafif masajlar yaparak da cildinize destek verebilirsiniz. Bu haftalarda, çok nadir zamanlar dışında bebeğinizin hareketelerini henüz hissedemezsiniz. Hızlı gelişmekle birlikte kasları hala çok küçüktür.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!