Hamileliğe karar verince neler yapılmalı?

Hamileliğe karar verince neler yapılmalı?

Hamileliğe Karar Verince Neler Yapılmalı?

Hamileliğe karar verildiğinde yaşam tarzı,alışkanlıklar ve sağlık durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir. Sağlıklı bir kadınsınız fakat bilmediğiniz, farkında olmadığınız bir sorununuz olabilir. Bunun için genel bir kontrol ve jinekolojik muayene gerekir. Jinekoloğa giderek genel bir muayene olmalı, rahim ve yumurtalıkların durumu değerlendirilmeli, aktif bir enfeksiyon olup olmadığı tesbit edilmeli. Varsa da tedavi edilip öyle gebe kalmalıdır. Kontrol servikal smear testi yapılıp, sorun olmadığı rapor edildikten sonra gebe kalınmalı. Ayrıca uyguladığınız doğum kontrol yöntemini ne zaman sonlandıracağınızı doktorunuzla birlikte planlamalısınız. Genel dahili muayenede kalp, akciğer,karaciğer ve böbreklerin durumu ultrasonografi, röntgen ve kan testleriyle değerlendirilir.Tiroid bezi kan testiyle kontrol edilir. Kansızlık varsa ona yönelik tedavi başlanarak gebeliğin daha sağlıklı geçmesi için kansızlık düzelince gebe kalınması önerilir. Ayrıca hamile kalmadan 3-6 ay önceden folik asit tabletleri başlanarak bebekde oluşabilecek omurilik açıklıkları önlenmeye çalışılır. Yeterli ve dengeli beslenme yoksa multivitamin tabletleri alınır.

Hamilelikde ve hamile olma olasılığınızın olduğu aylarda adetin 10.gününden sonra röntgen filmi çektirilmemeli. Mutlaka çektirmeleri gerekiyorsa karın bölgesi kurşun önlük ile korunmalı, x-ray ışın geçişi engellemeli. Hamilelik öncesi dönem çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak hazırlayabilecekleri bir süreçtir. Döllenmenin başladığı andan,9 aylık gebelik sürecinin sonuna kadar anne adayı her konuda dikkatli davranmalıdır. Hamilelik öncesi sigarayı bırakmak için çok uygun bir dönemdir. Birçok anne adayı sigaranın zararlarını bilmesine rağmen içmeye devam eder. Gebe kalmadan önce sigara içmeye son verilmelidir.Gebelik döneminde sigara bırakmayı kolaylaştıran nikotin sakızı ve bantları gibi maddelerin kullanımı önerilmez.Ayrıca pasif içicilikden de uzak olmalı. Hamilelikde ve hamilelik öncesi dönemden itibaren alkol kullanılmamalı. Alkol kullanımı düşük doğum ağırlıklı bebeklere,gelişme geriliğine ve doğumsal anomalilere neden olur. Hamilelikde alkol miktarı fazla ise bebekde gelişme geriliği,zeka geriliği,iskelet sistemi bozuklukları,kalp,akciğer anomalileri olabilir.Hamileliğin ilerleyen aylarında alkol alımı kesilse bile bebekdeki gelişim geriliği devam eder.

Doğum kontrol yöntemi uygulanmıyorsa adet siklusunun ikinci döneminde kesinlikle alkol alınmamalı. Kahve,çay,kola gibi kafeinli içeceklerin miktarı mümkün olduğunca azaltılmalı. Kafeinli içecekler fazla tüketiliyorsa hamilelik öncesi bu alışkanlıklar minumuma indirilmeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmeli ve gebelik boyunca devam edilmeli. Günde 3 öğün yemek alışkanlığı kazanılmalı,önemli vitamin ve mineral içeren besinlerden yeterli tüketilmeli.Vejetaryanlarında hamilelik öncesi protein alınımını artırmaları gerekir.Hamilelik öncesi ideal kiloda olmalı.Hamileliğn ilk günlerinde ve hamilelik boyunca ilaç kullanımına dikkat edilmeli.Doktorun bilgisi dışında ilaç kullanılmamalı.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Ayşe DARAMA, Giresun'da doğmuştur. Lisans öncesi eğitimlerini Giresun'da tamlamıştır. Ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini iyi bir derece ile bitirmiş ve tıp doktoru unvanı almıştır. 2 sene Karadeniz, 2 sene de Konya'da pratisyen hekim olarak görev yapmıştır. Bu sırada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlamış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Bir süre Ordu Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak görev yapmış, daha sonra İstanbul'a atanmıştır. Sağlık Bakanlığı Okmeydanı AÇSAP'dan emekli olmuştur. Daha sonra Özel GOP Hastanesi'nde çalışmalarına devam etmiştir. 1988 yılından günümüze kadar Ordu ve İstanbul olmak üzere aralıksız muayenehane hizmeti vermiştir. Hekimlik hizmeti süres ...

Etiketler
Hamile kalmadan önce
Op. Dr. Ayşe Darama
Op. Dr. Ayşe Darama
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube