Hamile kalmadan önce mutlaka yapılması gerekenler
Hamile kalmadan önce mutlaka yapılması gerekenler

Hamile kalmadan önce mutlaka yapılması gerekenler:

Hamile kalmadan önce yapacağınız bazı değişiklikler ile daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. Peki nedir bu değişiklikler?

Gebeliklerin çok büyük bir kısmı kendiliğinden ve herhangi bir planlama yapmadan meydana gelir. Genellikle de doktor takibi gebelik başladıktan sonra başlar. eğer planlı bir gebelik geçirmek isterseniz ki en doğrusu budur,yapmanız gerekenler bunlardır:

1-Öncelikle sağlık durumunuzun gebeliğe elverişli olup olmadığının tespit edilmesi gerekir.

- Kalp damar hastalıkları

- Solunum sistemi hastalıkları

- Metabolik hastalıklar

- Şeker hastalığı

- Hipertansiyon gibi gebeliğe potansiyel zararı olan hastalıkların olup olmadığı ve bunun tedavisinin yapılması gerekir.

2- Tam bir jinekolojik muayene:

- Smear testi mutlaka yapılmalı

- Ultrason ile rahim ve yumurtalıkların görüntülenmesi gerekir

3- Rutin kan testleri yapılmalı.

4- Sürekli kullanılan ilaçlar varsa bunların gebeliğe etkileri araştırılması gerek ve ona göre düzenleme yapılmalı.

5- Anne yada baba da ve ailelerinde kalıtımsal olarak geçen bir hastalığın olup olmadığı araştırılmalı ,varsa genetik uzmanlarıyla irtibata geçilmeli.

6- Sigara veya alkol tüketimi varsa gebelikten önce mutlaka bırakılması ve zehirlerinden vücudunuzun arındırılması lazım.

7- Gebelik düşünülüyorsa bir süre öncesinden,hormonlu ve bol karbonhidratlı gıdalardan uzaklaşıp daha çok doğal ve yeşillikli gıdalara ağırlık verilmesi gerekir.

8- Bebekte oluşabilecek birçok anomali riskini azaltma etkisi olmasından dolayı gebelikten 3 ay öncesinden itibaren doktorun önerisiyle folik asit kullanımına başlanmalı.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!