Hamileliğiniz: 5. hafta

Bebeğiniz nasıl gelişiyor:

Embriyonuz, rahminizin derinliklerinde müthiş bir hızla gelişmektedir. Bu noktada, yaklaşık 3-4 milimetre boyutunddır ve bir insandan ziyade minicik bir kurbağa yavrusuna benzer. Şimdi üç katmandan oluşmaktadır – ektoderm, mezoderm ve endoderm – bunlar daha sonra organların ve dokuların tümünü oluşturacaktır.

Bebeğinizin beyninin, omuriliğinin, sinirlerinin ve omurgasının filizleneceği nöral tüp, ektoderm adı verilen üst katmandan gelişmeye başlar. Bu katman, cildini, saçlarını, memesini ve ter bezlerini ve ayrıca diş minesini de oluşturacaktır.

Kalbi ve dolaşım sistemi, mezoderm adı verilen orta tabakadan şekillenmeye başlar. (Bu hafta, aslında, minik kalbi odacıklara ayrılmaya, atmaya ve kan pompalamaya başlar.) Mezoderm, bebeğinizin kaslarını, kıkırdağını, kemiğini ve cilt altı dokusunu da şekillendirecektir.

Endoderm adı verilen üçüncü tabaka, akciğerini, bağırsaklarını ve olgunlaşmamış üriner sistemini ve ayrıca tiroidini, karaciğerini ve pankreasını barındıracaktır. Bu arada, bebeğinize besin ve oksijen veren primitif plasenta ve göbek bağı da çalışmalarını sürdürür.

Sizin hayatınız nasıl değişiyor:

Hamilelikle ilgili bazı rahatsızlıkları fark etmiş olabilirsiniz. Kadınların çoğu, ilk haftalardan başlayarak, memelerde hassasiyet ve acıma, yorgunluk, bitkinlik ve çok uyuma şikâyetlerinde bulunur. Sonraki haftalarda gerçekleşme olasılığı daha fazla olmak üzere bulantınız da olabilir. Dış dünyadakiler, içinizde yer alan büyük gelişmelerle ilgili henüz hiçbir belirtiyi henüz göremez.

Hamileliğiniz boyunca alkolden kaçınmanız önemlidir çünkü alkolün gelişmekte olan bir bebeğe ne kadar çok – ya da ne kadar az – zarar verdiğini tam olarak kimse bilemez.

Bir egzersiz rutinine devam etmeyi ya da başlamayı düşünün!! Egzersiz, hamileliğe bağlı vücudunuzda taşınacak ekstra yükü ve ağırlığı kaldırabilmek için ihtiyaç duyacağınızı gücü ve dayanıklılığı geliştirmenize yardımcı olur. Hamileliğin bazı ağrılarını ve acılarını önlemeye de yardımcı olabilir ve kadınların çoğu, egzersizin müthiş bir stres azaltıcı olduğunu düşünür. Egzersiz, işinizin fiziksel zorluklarına hazırlanmanıza da yardımcı olabilir.

Son olarak, hamileliğiniz boyunca bazı egzersiz türlerini yapmaya devam ettiyseniz, doğum yaptıktan sonra kendinizi toparlamanız daha kolay olur. Hoşunuza giden güvenli, bir dereceye kadar zor bir aktivite seçin. Hamile kadınlar için yürüme ve yüzme, iyi seçimlerdir.

Sağlıklı bir hamilelik için güvenliğe ilişkin ipuçları

Hamileliğin bu ilk ayları, bebeğinizin gelişimi için çok önemli bir zamandır. Şu anda birkaç kilit adımı atmak, bebeğinizin sağlığını ve kendi sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir.

Erken haftalardan itibaren gebelik takibi için bir doktor ayarlayın ve randevularınızı takip edin:

İyi bir doğum öncesi bakımı, bebeğinizin sağlığı – ve sizin sağlığınız – için çok önemlidir.Doktorunuza yaptığınız ilk ziyarette (genellikle altı-sekizinci hafta civarı) komplikasyonlara yol açabilen belirli durumlarla ilgili olarak taranacaksınız. Henüz bir sağlık uzmanı seçmediyseniz ve bir randevu ayarlamadıysanız, önceliğiniz bu olsun.

Gebelik için önerilen multivitamin takviyesi alın:

Gebelik dönemi için özel üretilen multivitaminler standart bir multivitaminde bulabileceğinizden daha fazla folik asit, demir ve kalsiyum içerir. Hamile kadınların bu besin öğelerine daha çok ihtiyacı vardır. (Yine de vitaminler konusunda aşırıya kaçmayın; daha fazlası, ille de daha iyisi değildir ve bazı durumlarda tehlikeli bile olabilir.)

Hamile kalmaya çalışırken ve ilk üç ayınız sırasında yeterince folik asit almak özellikle çok önemlidir çünkü bebeğinizin spina bifida gibi nöral tüp doğum kusurları geliştirme riskini büyük oranda azaltır.

Aldığınız ilaçlarla ilgili olarak doktorunuza danışın:

Birçok ilaç— hatta reçetesiz satılan bazı ilaçlar — hamilelik sırasında güvenli değildir. Kronik bir durumu tedavi etmek için ilaç alıyorsanız, bunları bir anda bırakmayın ama ilaç listenizi hemen gözden geçirmesi için doktorunuzu arayın ve nelerin güvenli olduğunu, nelerin olmadığını öğrenin. Takviyeler ve bitkiler dahil olmak üzere her şeyi belirtin.

Sigarayı bırakın:

Sigara içmek, düşük yapma, plasenta sorunları ve erken doğum dahil olmak üzere birçok soruna sahip olma riskinizi arttırır ve ayrıca bebeğinizin gelişimini yavaşlatır ve ölü doğum ve bebek ölümü riskini arttırır. Yapılan bazı araştırmalar, sigara içmekle yarık dudaklı ya da damaklı bebek sahibi olma riskinde artış arasında bağlantı bile kurmuştur.

Alkol almayı bırakın:

Günde birkadeh kadar az içmek bile düşük doğum ağırlığı olasılığını yükseltebilir ve bebeğinizin öğrenme, konuşma, dikkat süresi, dil ve hiperaktivite sorunları riskini arttırabilir. En küçük miktarda alkolün bile gelişmekte olan bir bebeğe verebileceği zararı hiç kimse tam olarak bilemediği için alkolü tamamen bırakın.

Evinizin ve işinizin güvende olduğundan emin olun:

Bazı işler ya da hobiler, size ve gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilir. Kimyasallara, (kurşun ya da cıva gibi) ağır metallere, bazı biyolojik ajanlara veya radyasyona rutin bir şekilde maruz kalıyorsanız, mümkün olduğunca kısa süre içinde bazı değişiklikler yapmanız gerekecek.

Bazı temizlik ürünlerinin, böcek ilaçlarının, çözeltilerin ve eski borulardan gelen içme suyundaki kurşunun da zararlı olabileceğini unutmayın. Doktorunuz günlük rutininizde nelerin yer aldığını konuşursanız, evinizdeki ve işyerinizdeki tehlikeleri önleme ya da ortadan kaldırma yollarını öğrenebilirsiniz.

Bir doktor seçin ve bir randevu ayarlayın:

Hazırlanmak için son adetinizin ilk gününü not edin (doğum tarihinizi tespit edebilmesi için) ve ortaya çıkan sorunların listesini hazırlamaya başlayın.

Her iki tarafın akrabalarıyla ailelerinizin tıbbi geçmişleri hakkında konuşun. Doktorunuz, ailelerinizden birinde kronik koşulların veya genetik anormalliklerin olup olmadığını bilmek isteyecektir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!