Gülüş tasarımı( vizajizm)

Gülüş tasarımı( vizajizm)

Güzel ve estetik bir görünüm için sadece bizi rahatsız eden sorunu ortadan kaldırmak yeterli olmuyor, kusursuz sonuçlar yaratmak için bütünsel bakış açısı ile birbirine bağlantılı tüm noktaları ele almak gerekiyor. Böylece kişiye özel ve mükemmel bir görünüm elde etmek mümkün oluyor. İşte bu yaklaşımın, diş estetiğindeki yansıması da vizajizm olarak adlandırılıyor. Vizajizmle günümüzde uygulanan standart gülüş tekniğine karşın, estetikle ilgili, kişinin sadece dış görünüşünün değil; psikolojik yapısının, davranış kalıplarının ve yerleşik alışkanlıklarının hatta saç tarama şekillerinin bile bu çalışmalara dahil edilmesi gerekliliği bildirilmiştir. Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüş planlamaktır.

Her bir kişiye yapılacak gülüş tasarımı farklıdır ve bazen sadece diş beyazlatma ile kişinin gülüş estetiği sağlanabilirken, bazen birkaç müdahale gerekebilir. Estetik duygusu olan herkes sadece görüntünün, güzelliğin ifadesinde yeterli olmadığının farkındadır. Bu nedenle güzellik oluşturmak için sadece estetik düşünmek ve doğru şekillerle fiziksel özellikleri dengelemek yeterli değildir. Kişinin sahip olduğu kriterleri ideal bir şekilde ifade etmek gerekir. Yaşam tarzı, kişilik, profesyonel ihtiyaç ve arzu edilen tercihler mutlaka değerlendirilir ve hastanın ne durumda olduğu ve ne istediği beraberce şekillendirilir. Çünkü ilk etapta kişinin ruhunu yansıtacak ifadeleri bulabilmek çok önemlidir.

Görüntünün aşırı değerlenmesi, çağdaş dünyanın en önemli özelliklerinden biridir. İnsanlar görüntüsü, kişisel refahı ve profesyonel başarısı yoluyla sosyal kabulün gücünü tanımıştır. Giderek kendi görümünü iyileştirmek için tıp ve estetiğin tüm alanlarında prosedürlere başvurulmaya başlanmıştır. Gülümseme ile güzelliğin bütünleştiği diş tedavileri de hastalar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Vizajist diş hekimi, başlangıç alanı olan ağız, dudak görünümünün; kişinin kişiliği ve görüntüsü ile uyumlu hale getirilmesini hedefler. Bu anlamda diş hekimi, en ileri malzeme teknikler ile çalışarak sadece güzel bir gülümseme değil, kişinin yüz hatları ve kişiliğinin özellikleri ile uyumlu güzel bir gülümseme yaratır.

Kişinin yüzünün bölümlere ayrılmış halleri yani alın bölgesi, burun bölgesi, dudak bölgesi, çene bölgesi; karakteri ve yerleşik davranış kalıplarıyla birlikte ilişkileri ve yaradılışlarıyla ilgili bir çok ipucu vermektedir. Vizajist bir yaklaşımda, kişiler dişlerini yaptırırken sadece kişinin saç modeli değil, o saçı nasıl geriye ya da yana yatırdığı da oldukça önemlidir. Vizajist hekim kişinin, gözünün yapısına, nasıl baktığına, gözünü nasıl kırptığına dahi bakarak uygulayacağı modeli nasıl şekillendireceğine dair ip uçları alır ve tedavisini buna göre sonuçlandırır.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Dt. Caner Yılmaz

Uzm. Dr. Dt. Caner Yılmaz,1986 yılında İstanbul'da doğdu. 2004 yılında İstek Bilge Kagan lisesini dereceyle bitirmesinin ardından lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi' nde Diş Hekimliği ve Psikoloji üzerine tamamladı. Lisans eğitimi süresince estetik diş hekimliği ve endodonti konusunda çalışmalar ve projeler gerçekleştirdi. 2012 yılında Uluslararası Dentsly Ceram-X Vaka  yarışmasında Yeditepe Üniversitesi’ni temsil etti. Uzm. Dr. Dt. Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalında Sanat Psikoterapi atölye çalışmalarında bulundu ve psikanaliz üzerinde yoğunlaştı. Fluent Health the Academy of London ‘da Botulium Toxin A ve Dermal Fİllers eğitimini üstün başarıyla tamamladı. Estetik diş hekimliği uygulamaları, rejeneratif tedaviler ,miyofasial ağrı( Temporamandibular Eklem Problemleri ) ve Gülüş Estetiği ( Vizajizm ) üzerinde ...

Etiketler
Bleaching
Uzm. Dr. Dt. Caner Yılmaz
Uzm. Dr. Dt. Caner Yılmaz
Denizli - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube