Gülüş tasarımı

Gülüş tasarımı nedir? Hollywood smile/Hollywood gülüşü nedir? Gülüş tasarımının aşamaları nelerdir?

Gülüş tasarımı

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı hastanın diş, diş eti, burun, dudak, çene ve surat şekline göre ona en uygun gülüşün tasarlanmasıdır. Bu tasarım kişiye özel olarak yapılır. Porselen kaplamalar tek başına gülüş tasarımı değildir, mükemmel gülüşe ulaşmak için kullanılan yöntemlerden biridir.

Şu an çok tercih edilen Hollywood gülüşü, dişlerin daha düz ve küçük olduğu maskulen gülüş ve dişlerin çok daha yuvarlak ve iri olduğu feminen gülüş gibi çeşitli gülüş tasarımı çeşitleri vardır.

Hollywood smile/Hollywood gülüşü nedir?

Hollywood gülüşü, güncel hollywood modasından esinlenerek oluşturulmuş bir çeşit gülüş tasarımıdır. Gülünce arkalara kadar gözüken, sıralı, iri ve beyaz dişler hedeflenir. Bir zamanlar modaya hakim olan tavşan diş görüntüsü gibi bu modanın da ileride geçme ihtimali vardır ancak şu anki en popüler gülüş biçimi budur.

Gülüş tasarımının aşamaları nelerdir?

Gülüş tasarımının en önemli ve ilk adımı yüzünüzün ve gülüşünüzün tam olarak göründüğü bir fotoğraf çekmektir!  Gülüş tasarımı isteyen çoğu hastanın en büyük sıkıntısı fotoğraflarda gülümsemelerini beğenmemeleridir ancak tam olarak neyi beğenmediklerini bilememektir veya tek bir bölgeye odaklanıp, orayı düzeltince gülüş tasarımından memnun kalacağını sanmaktır. Ancak gülüş tasarımı sadece beyaz ve düz sıralı dişlerden ibaret değildir. Dişlerinizin yüzünüz, yaşınız ve tarzınız ile uyumlu olması ve bazı altın oranlara sahip olması gerekmektedir. Fotoğraf çektiğimizde
dişlerinizdeki estetiği bozan her şeyi hem görmekte hem de size gösterebilmekteyiz. Aynı  zamanda dudak, çene ve yanaklarınızda gülüşünüzü bozan unsurlar varsa onları da analiz edip, medikal estetik işlemlere (dolgu, botox gibi) yönlendirebilmekteyiz.

İkinci adım ise size uygun tedaviyi belirlemek. Gülüş tasarımında herkese aynı işlemler yapılmaz. Ufak sorunlarda ve genç hastalarda ortodonti (tel) tedavisi, beyazlatma, dişeti estetiği veya estetik dolgularla gülüş tasarımı yapılabilir. Daha büyük problemlerdeyse mümkünse ilk Laminate veneer, daha sonra da E-max ve Zirkonyum kaplamalar planlanabilir.

Üçüncü adım işleme başlama ve kaplama yoluna gidildiyse dijitalde tasarlanan geçici dişlerin takılmasıdır. Geçici dişler sayesinde hem tasarımı önceden görmüş hem de daimi dişleriniz üretilene kadar denemiş olursunuz.  İsteyen hastalara işleme başlamadan önce de mock-up yapılarak diş tasarımı ağızda gösterilebilmektedir.

Son adımsa dişlerin tüm sağlık, fonksiyonel ve estetik sorunlarının giderildiğinden emin olunup, tedaviyi bitirmektir.

 

Bu makale 26 Ocak 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dt. Uygar Ürer

Ankara Ümitköy Diş Hekimi Uygar Ürer, Moondent kliniğinde implantoloji ve protetik diş tedavisinin yanı sıra birçok ağız ve diş rahatsızlıklarının tedavisini de gerçekleştirmektedir. 07.02.1983 yılında Samsun’da doğmuştur. İlk ve ortaokulu  Samsun’da bitirmiştir. Lise eğitimine 1998 yılında Ankara Fen Lisesi’nde devam etmiştir.  Yüksek Lisans Eğitimini 2001-2006  yılları arasında  Gazi Üniversitesi  Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamlayarak meslek hayatına başlamıştır. Almış olduğu meslek içi eğitimler ve uygulamalı sertifika programları ile kendini diş hekimliğinde protez uygulamaları,estetik diş hekimliği, lazer uygulamaları ve implantoloji alanlarında geliştirmiştir. 2006 -2009 yılları arasında Çayyolu semtinde çalışmaya başlamıştır. 2010 yılında Ümitköy ‘de  kendi özel kliniğini açmıştır. 2011 yılında Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzm ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
youtube
Etiketler
Gülüş estetiği
Dt. Uygar Ürer
Dt. Uygar Ürer
Ankara - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube