Guatr ve tedavisi

Guatr ve tedavisi

Tiroid bezi, boyun ön tarafında gırtlağın hemen önünde yer alan 15-25 gram ağırlığında kelebek şeklinde bir organdır. Tiroid bezi tiroid hormonlarını salgılar ve kana verir. Bu salgının azalması veya çoğalması olumsuz etki yapar. Fazla hormon salgılarsa hipertiroidi denir. Bu durumda sinirlilik, fazla iştaha rağmen kilo kaybı, aşırı terleme, ellerde titreme, çarpıntı ve uzun süre devam ederse göz bulguları oluşur. Tiroid bezi normalden daha az hormon salgılarsa hipotiroidi denir. Bu durum halsizlik, çabuk yorulma, hareketlerde ve kalp atımında yavaşlama, uyuklama hali, kabızlık, kadınlarda adetten kesilme gibi belirtiler verir.

Tiroid bezinin büyümesine guatr denir. Her yaşta görülebilir. Kadınlarda daha sıktır. Bezin büyüme şekline göre diffüz yada nodüler guatrdan söz edilir. Tiroid fonksiyonlarına göre hipertiroidik, ötiroidik ve hipotiroidik guatr olabilir.Guatr hastalığının tanısı muayene, tiroid hormon düzeylerini gösteren kan tetkiki, ultrason ve sintigrafi ile konulur.

Diffüz guatr, boyutları çok büyük olmadığı ve kozmetik deformite yaratmadığı sürece hastalığın durumuna göre ilaçlı ve ilaçsız olarak periyodik izlem altında tutulur.

Nodüler guatr hastalığında nodüllerin mutlaka incelenmesi gerekir. Tiroid nodülü tiroid içinde veya üzerinde oluşan kitlelerdir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan kitle veya şişlik bizi nasıl rahatsız ediyor ve çözüm bulmaya itiyorsa, aynı şeyler tiroid nodülü için de geçerlidir. Tespit edilen nodüllerin, mutlaka doppler ultrason veya tiroid sintigrafisi ile ileri tetkiki gereklidir. Bu tetkikler sonucunda nodülün kanser riski olup olmadığı ortaya çıkar. 

Diffüz guatrda tiroid bezi çok büyümüş ve nefes almayı zorlaştırıyorsa veya estetik olarak hastayı rahatsız ediyorsa, nodüler guatrda kanser şüphesi, çevre dokulara bası belirtileri, hipertiroidi veya kozmetik deformite mevcutsa guatr ameliyatı önerilmektedir.
Guatr ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık 2 saat süren bir cerrahi işlemdir. Guatr ameliyatlarında dünyada da yaygın olarak kullanılan Ligasure cihazı kulanılmaktadır. Damar ve dokuları bir çeşit ısı enerjisi ile mühürleyen bu teknolojik cihaz sayesinde ameliyatlar kanamasız ve dikişsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Ameliyat süresi kısalmakta ve hasta daha az narkoz almaktadır. Hastalar ameliyat sonrası bir gün hastanede kalmakta ve ertesi gün problemsiz olarak taburcu edilmektedir. 

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ahmet Önal

Op. Dr. Ahmet ÖNAL, 1966 yılında Adana'da doğmuştur. Tıp eğitimini 1984-1991 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2001 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. 

2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmış olan Op. Dr. Ahmet ÖNAL, mesleki çalışmalarına 2005 yılından beri İzmir Özel Gazi Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Hipertiroidi belirtileri
Op. Dr. Ahmet Önal
Op. Dr. Ahmet Önal
İzmir - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube