Grip virüsü, insandan insana, hapşırma ve öksürme ile saçılan damlacıklar yoluyla bulaşır. Ayrıca virüs ile bulaşık, el ve cansız nesnelerle temas sonucu da hastalık bulaşabilmektedir.Hasta olan kişiler, belirtiler görülmeden bir gün önce ve hastalık boyunca enfeksiyonu yayabilirler. Bu nedenle okul, iş yeri gibi kalabalık ortamlarda bulunan kimseler özellikle risk altındadır. Okul çağındaki çocuklar gibi kalabalık ortamlarda bulunanlarda hastalığa yakalanma oranı yüksek iken, yaşlılarda ve altta yatan hastalığı olanlarda gribe bağlı ölüm oranı yüksektir. Virüsün vücuda girmesi ile başlayan bulgular genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da, özelikle çocuk ve yaşlılarda bazen sinüzit, bronşit veya zatürre gibi ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler. Bu nedenle gripten korunma çok önemlidir. Özellikle gripsalgınlarının yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında aşağıda sıraladığımız basit önlemler ile gripten korunabilirsiniz:

Aşı yaptırarak gripten korunabilirsiniz. Uygulanan aşı kesinlikle gribe neden olmaz ve aşının yan etkisi, hastalıkla kıyaslandığında oldukça azdır.

Ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi korunmada en etkin önlem, düzenli ve sık ellerin yıkanması yada uygun dezenfektan kullanımıdır. El hijyenine uyulması en önemli kontrol önlemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Düzenli beslenerek vücut direncini artırabilirsiniz. Vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa, vücut direnci düşer ve solunum yolları mukozahücreleri de bu durumdan etkilenirler. Böylece mikroorganizmalar, daha kolay tutunup enfeksiyona neden olurlar.

Bol miktarda su için ve sıvı gıdalar alın. Solunum yolları mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalıdır.

Düzenli egzersiz ve spor yapın. Sağlığın bir parçası olan spor, gripten korunmak için de çok önemlidir. Bu aktivitelerin, düzenli periyotlarda ve uygun ortamlarda yapılması faydalıdır.

Stresi azaltmaya çalışın. Stres, vücut direncini azaltarak hastalıklara yatkınlığı artıran en önemli etkenlerdendir.

Uyku düzenine dikkat edin. Uykusuz kalındığında, virüslere karşı savaşan vücut hücrelerinin direnci azalmaktadır.

Sigara ve alkol kullanmayın. Sigaranın, sayılamayacak kadar çok zararlarından en başta geleni solunum yolları üzerinedir. Sigara, hem vücut direncini hem de solunum yollarındaki koruyucu sistemi zayıflatır. Özellikle aşırı alkolde vücudun savunmasını azaltarak enfeksiyonlara yatkınlık sağlar.

Kalabalık yerlerde dikkatli olun. Toplu taşıtlar, okul, sinema gibi kalabalık yerlerde grip olan bir kişinin aksırması ile virüsler 3- 4 metre uzağa yayılabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, temizliğe özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.

Hasta kişilerden uzak durun. Hasta kişiler ya da ateş, öksürük gibi semptomları olup tanı konulmayan kişilerle yakın temastan kaçınılması gerekmektedir. Hastanın, çevresine bulaşmayı azaltmak için maske takması önerilebilir.

Aşırı sıcak ortamlardan kaçının. Özellikle kış mevsiminde daha çok kapalı ve sıcak ortamlarda bulunmak, solunum yolları mukozalarının kurumasına neden olacağından virüslerin vücuda girişini kolaylaştırabilir.

Giyinmenize dikkat edin. Mevsime uygun giyinmek, kapalı ortamlarda ise terletmeyecek şekilde ortama uygun olmalıdır.

Sonuç olarak, özellikle gripsalgınlarının yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında alacağınız basit önlemler ile gripten korunarak, hem işgücü kaybını azaltabilir hem de hastalığı bulaştırmayarak ailenizi ve çevrenizi gribal enfeksiyonlardan korumuş olursunuz.


İstanbul Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!