Göz Tembelliği (Ambliopi)

Çocuklarda görme ile ilgili problemler çok erken yaşlarda başlayabilir ve fark edilmezse kalıcı görme kayıplarına neden olabilir. En sık görülen sorun ise göz tembelliğidir.

Göz tembelliği (ambliopi), göz bozukluğuna bağlı olarak bir gözün görme yeteneğinin gelişememesidir. Eğer 9 yaşa kadar fark edilmezse daha sonrasında tedavi mümkün değildir. Çünkü 9 yaşa kadar görme gelişimini tamamlar ve bundan sonra değişmez.

Bu nedenle 3 yaşından önce bebeklerin göz doktoru tarafından muayene edilmesi gereklidir.

Plus Optix 2 aylık bebeklerde de uygulanabilen bir göz ölçüm cihazıdır. Bu uygulamada bebeğin gözüne damla damlatılması gerekmez. Göze hiç değmeden 1 metre uzaklıktan, bebeğin bakışını görüntü ve seslerle bir noktaya odaklayıp ölçüm alır. Değerlendirme sonucunda göz bozukluğu, tembellik ve kayma olup olmadığı konusunda bilgi verir. Göz tembelliği erken tanı konulduğunda tedavi edilebilir.

Son zamanlarda geliştirilen nörovizyon adı verilen bir programla 9 yaşın üzerinde ve orta dereceli göz tembelliği olan kişilerde de tedaviden olumlu yanıt alınabilmektedir. Nörovizyon programı 9 yaş altındaki çocuklarda uygulanmaz .Çünkü kapama tedavisi nörovizyondan daha etkilidir. Ancak kapama tedavisinin de 9 yaş sonrasında etkisi yoktur.

Op Dr Yeşim Ateş


İzmir Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!