Göz kapağında torbalanma deyimi daha çok alt göz kapakları için kullanılır.Üst kapakların iç kısmında da belirgin olabilir. Bunlar göz yuvarlağını kemik Yapı içinde destekleyen yağ dokularının kemik doku perdesini zorlayarak Dışa doğru itmesi sonucu oluşur.



Genellikle blefaroplasti sırasında bu perde küçük bir yerden açılarak yağ fazlası alınır, göz altlarında aşırı çökme olmaması için bir kısmı bırakılır.Bazen bu torbalanmalar yüzün daha alt kısımlarındaki yağ dokusu desteğinin azalması nedeniyle genç yaşlarda da belirgin olabilir. Bu durum yüze ve göz çevresine yapılan yağ enjeksiyonları ile düzeltilebilir. Yağ enjeksiyonu ile enjeksiyonu ve blefaroplasti işlemi birlikte yapıldığında göz çevresinde daha canlı bir parlaklık oluşur.

GÖZ KAPAKLARININ ŞEKİLLERİNİN DÜZELTİLMESİ

Göz kapakları yerçekimi ile sarkmış, travma nedeniyle şeklini kaybetmiş ya da doğuştan çekik , eksik veya fazlalık şeklinde oluşmuş olabilir.Bunların hepsi cerrahi yöntemlerle düzeltilebilen işlemdir. Hatta “oryantal göz kapağı” denilen üst çizginin görülmediği göz kapaklarını da normal denilen şekle dönüştürmek mümkündür.Gözün iç kısmında bazı kişilerde doğumsal olarak bir bant vardır. Buna iç epikantus adı verilir. Buradaki farklı yapılanma plastik cerrahinin temel Prensiplerinden çift Z plasti ile kolayca düzeltilir.Üst göz kapakları normal pozisyonlarından biraz daha çekik hale getirilebilir.Üst kapak şeklinin kaş şekli ile yakından ilgili olduğu unutulmam


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!