Glokomda genel bilgiler

Glokomda genel bilgiler

Glokom nedir?

Glokom, körlüğe neden olabilecek ciddi bir göz rahatsızlığıdır. Optik sinire zarar verir

Bu, gözlerinizden beyninizdeki görsel merkeze bilgi taşır. Bu hasar kalıcı görme kaybına neden olabilir.

En sık görülen glokom tipinde erken uyarı işaretleri yoktur ve yalnızca kapsamlı bir göz muayenesinde tespit edilebilir. Eğer tespit edilmezse ve tedavi edilmezse, glokom önce çevresel görme kaybına neden olur ve sonunda körlüğe yol açabilir.

Glokomdan görme kaybını fark ettiğinizde çok geç. Görme bozukluğu geri alınamaz ve glokom tedavisi başladıktan sonra bile ek görme kaybı yaşayabilirsiniz.

Kendinizi ve ailenizi görme kaybından ve hatta glokomdan gelen körlükten korumanın tek yolu, rutin kapsamlı göz muayeneleri için yakınınızdaki bir göz doktorunu ziyaret etmektir.

Sadece bir optometrist veya oftalmolog, glokomun erken uyarı işaretlerini tespit etmek ve görme kaybı oluşmadan önce glokom tedavisine başlamak için eğitilir.

Glokomun sebebi nedir?

Çoğu durumda, glokom, göz içindeki normalden daha yüksek basınçtan kaynaklanır - oküler hipertansiyon adı verilen bir durum.

Ancak göz içi basıncı olarak adlandırılan göz içi basıncı olarak adlandırılan durumlarda bile bazen glokom oluşabilir.
 veya "GİB" - normaldir.

Glokom gösterimi
Çoğu glokom türünde, gözdeki basınç (GİB) çok yüksek olduğundan optik sinir hasarı ve görme kaybı meydana gelir.

Göz anatomisinin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi, glokoma neyin neden olduğunu açıklamaya yardımcı olacaktır:

Gözün berrak ön yüzeyi (kornea) ile gözün içindeki lens arasındaki boşluk, sulu mizah adı verilen berrak bir sıvı ile doldurulur. Bu sıvı gözün ön kısmının içini besler. Ayrıca, göz küresini uygun şekilde basınç altında tutarak göz şeklini korur.

Sulu mizah, lensi çevreleyen siliyer cisim denilen bir yapı tarafından sürekli olarak üretilir ve gözün içinden korneanın ve irisin buluştuğu gözün içinde oluşan açıda bulunan trabeküler mesh denilen ağ benzeri bir kanaldan akar. .

Bir şey bu "drenaj açısının" kapanmasına veya trabeküler ağ örgüsünün tıkanmasına neden olursa, sulu mizah gözden yeterince hızlı tahliye edemez ve göz içindeki basınç (GİB) artar.

Glokom genellikle göz içindeki çok fazla basınç göz küresinin arkasında optik sinire zarar vererek kalıcı görme kaybına neden olduğunda meydana gelir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca, glokom için risklerden biri olarak düşük kafa içi basıncını (beyni çevreleyen basınç) da ortaya koydu.

Glokomun saptanması

Rutin göz muayenelerinde göz içi basıncınızı (GİB) ölçmek için küçük bir alet kullanılır. Bu test sırasında (tonometri denir), göz damlaları korneanızı daha az hassas hale getirmek için kullanılabilir veya kullanılmayabilir.

Normal IOP tipik olarak belirli bir alana ne kadar kuvvet uygulandığına dayanan bir ölçüm birimi olan 21 mmHg (milimetre cıva) altındaki değerler olarak kabul edilir.

Daha yüksek GİB değerleri, glokom riskinde artış olduğunu gösterir.

Diğer glokom tespit yöntemleri, temel görüntüler ve gözün optik siniri ve iç yapılarının ölçümlerini oluşturmak için sofistike görüntüleme teknolojisinin kullanılmasını içerir. Bu görüntüler ve ölçümler daha sonra değişiklikleri kontrol etmek için art arda yapılan göz muayenelerinde tekrarlanır.

Glokom tedavisi

İlaçlı göz damlaları, mikro cerrahi, lazer tedavisi ve diğer göz ameliyatları dahil olmak üzere çeşitli glokom tedavisi vardır.

Glokom tedavilerinin ek görme kaybını önleyebileceğini bilmek önemlidir, ancak hastalığa zaten kaybedilen görüşü geri getirmeyeceklerdir.

Glokomunuzun tipine, ciddiyetine ve tedaviye duyarlılığına bağlı olarak, göz doktorunuz tıbbi tedavi, cerrahi veya her ikisinin bir kombinasyonunu önerebilir.

Glokom ilaçları

Topikal ilaç kullanımı (reçeteli göz damlaları) erken glokom için en yaygın tedavi yöntemidir. Glokom göz damlasının amacı görme kaybını önlemek için GİB'i azaltmaktır.

Glokom tedavisinde kullanılan aynı ilaçlar glokomun başlamasını önlemek için yüksek göz basıncını (optik sinir hasarı veya görme kaybı olmadan) tedavi etmek için de kullanılır.

Glokom göz damlası tipleri

Birkaç kategori ve birçok glokom göz damlası markası var. Göz doktorunuz kişisel ihtiyaçlarınız için en etkili olacağını düşündüğü ilaçları (ilaçları) reçete edecektir.

Bazı durumlarda birden fazla göz damlası türü gerekebilir ve reçete edilebilir.

Glokom göz damlası kullanma

Glokom tipik olarak kronik bir durumdur - yani glokomdan görme kaybını önlemek için hayatınızın geri kalanında her gün göz damlası kullanmanız gerekebilir.

Bazı durumlarda, göz doktorunuz görme kaybı riskinizi azaltmak için oral ilaçlar (haplar) da verebilir.

Kendi güvenliğiniz ve iyiliğiniz için, günlük glokom ilaçlarınızı belirtildiği gibi almanız önemlidir. Dikkatsiz olmak ve glokom tedavisi rejimlerine uymamak, doktorların reçete ettiği reçete glokomun körlüğünün ana nedenlerinden biridir.

Glokom için kullandığınız göz damlasının rahatsız edici veya rahatsız edici olduğunu tespit ederseniz, ilk önce göz doktorunuza olası bir alternatif tedavi hakkında danışmadan kullanmayın.

Glokom ameliyatı

Bazı durumlarda, glokom ameliyatı, glokomun kontrolü ve görme kaybının önlenmesi için ilaçtan daha iyi bir seçenek olabilir.

Bu makale 23 Şubat 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Alper Aras

Op.Dr Alper Aras, lisans öncesi öğrenimleririnin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde (İngilizce)  başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almiştir.İhtisasını ise,Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Göz Hastalıkları uzmanı olmuştur.

Mesleki çalışmalarına Kızılay Altıntepe Tıp Merkezi'nde devam etmektedir.

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Glokom tedavisi
Op. Dr. Alper Aras
Op. Dr. Alper Aras
İstanbul - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube